Београд, 7. септембар 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је да је у коначној верзији Предлога закона о враћању одузете имовине и обештећењу, који је јуче усвојила Влада, проширена могућност натуралне реституције, пре свега у домену неизграђеног грађевинског земљишта.
|
Фото: blic.rs |
Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа „Блиц“ истакао да враћање пољопривредног земљишта, које ће кроз комасацију бити скоро свуда враћено у натури, сада укључује и воћњаке и винограде.
Он је навео да је побољшан модел обештећења на тај начин што ће он сада бити у еврима, уместо у динарима, и додао да је смањена рочност обвезница са 20 на 15 година, док је за грађане старије од 70 година рочност смањена на пет година.
Потпредседник Владе је прецизирао да ће пола милиона евра бити максимални износ који ће бивши власници одузете имовине у процесу реституције моћи да добију.
Ђелић је објаснио да се до тог износа дошло након дугог „вагања“ и на основу искустава земаља у окружењу, попут Хрватске, која је одредила исти лимит.
Циљ Предлога закона о враћању одузете имовине и обештећењу јесте да се средствима свих грађана исправи неправда у највећем броју случајева, рекао је потпредседник Владе.
Према његовим речима, ово решење је од општег интереса јер ће омогућити да огромна већина има већу корист од реституције.