Београд, 1. септембар 2011. године – Координатор за односе са јавношћу Владе Републике Србије Слободан Хомен изјавио је данас да је Европска комисија (ЕК) дала сагласност на текст Нацрта закона о враћању одузете имовине и обештећењу, при чему је најавио да ће тај документ бити усвојен на следећој седници Владе Србије.
|
Миливоје Михајловић и Слободан Хомен |
Хомен је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, рекао да се до 20. септембра очекује усвајање у Скупштини Србије свих закона чије је доношење услов за добијање статуса кандидата за чланство Србије у Европској унији.
Он је изразио очекивање да ће одлука ЕК о захтеву Србије за добијање статуса кандидата бити позитивна.
Према његовим речима, Влада је данас усвојила предлоге закона о кривичном и парничном поступку, као и Предлог закона о допунама Закона о рехабилитацији, којим је предвиђено да сва конфискована имовина буде враћена рехабилитованим особама.
Координатор за односе са јавношћу је објаснио да ће рехабилитована лица имати право на накнаду штете, пензијско и здравствено осигурање, као и на накнаду штете за дане које су провели у затвору.
Србија је до сада донела 1.480 пресуда за рехабилитацију, а још 800 поступака је у току, прецизирао је Хомен и подсетио на то да је Закон о рехабилитацији донет још 2005. године, али да није предвиђао начин надокнаде штете.
Он је истакао да ће предлози закона о кривичном и парничном поступку допринети убрзању судских поступака, уз оцену да је Србија показала одличне резултате у решавању старих поступака и ефикасности рада правосуђа.
Усвајањем поменутих докумената, како је објаснио, по први пут ће бити дефинисан временски рок колико ће трајати суђење у првом степену, док ће у другом степену судови бити дужни да одлуку о жалби донесу у року од девет месеци од доношења првостепене пресуде.
Директор Канцеларије за сарадњу с медијима Миливоје Михајловић саопштио је да је на данашњој седници усвојен Предлог закона о пребивалишту и боравишту грађана, којим ће бити решен проблем особа које имају право на личну карту, а немају пријављено боравиште.
Он је навео да је Влада усвојила и Предлог закона о потврђивању протокола између влада Србије и Руске Федерације о изузецима из режима слободне трговине и правилима о одређивању земље порекла робе.
Према његовим речима, ратификација тог протокола неопходна је будући да су Русија, Белорусија и Казахстан, са којима Србија има споразуме о слободној трговини, формирале царинску унију.
То ће, како је указао, допринети бољем положају српских извозника, конкурентности српске привреде, а и несметаној трговини између тих земаља.