Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Постигнут договор о новом аранжману из предострожности са ММФ-ом

Постигнут договор о новом аранжману из предострожности са ММФ-ом

Београд, 31. август 2011. године – Државни секретар Министарства финансија Владе Републике Србије Душан Никезић рекао је данас да је Влада Србије постигла договор о новом аранжману из предострожности са ММФ-ом који ће трајати 18 месеци и омогућити нашој земљи приступ средствима од милијарду евра.




Никезић је на конференцији за новинаре навео да је постигнут и договор о ребалансу буџета за 2011. годину и оквирима за буџет у 2012. години, с тим што ће дефицит буџета у овој години износити 4,5 одсто БДП-а, а у 2012. години 4 одсто БДП-а.

Тај договор, како је истакао, подразумева реализацију повећања зарада и пензија у октобру и повећање социјалних давања за приближно 3,8 милијарди динара.

Он је нагласио да ће укупни предвиђени приходи у ребалансу буџета за 2011. годину бити мањи од планираних за 22 милијарде динара.

Највеће повећање расхода биће услед предвиђеног раста зарада и пензија у вредности од 13,4 милијарде динара, као и за социјална давања од 3,8 милијарди динара, саопштио је Никезић.

Према његовим речима, аранжман са ММФ-ом је од изузетног значаја за нашу земљу јер представља јасан сигнал да ће Влада и Народна банка Србије водити одговорну економску политику и да ће обезбедити макроекономску стабилност у наредних 18 месеци.

Никезић је изразио очекивање да ће тај аранжман имати позитиван утицај на привредне активности и на повећање запослености и стандарда грађана.


Гувернер Народне банке Србије (НБС) Дејан Шошкић нагласио је да ће Србија новим аранжманом из предострожности са ММФ-ом поправити своје позиције на међународном тржишту, што ће јој омогућити да цена финансирања јавног дуга буде нижа.

Он је изразио наду да ће због тога у блиској будућност почети да опада ризико премија Србије, коју банке уграђују у камате за кредите на домаћем тржишту.

После новог договора са ММФ-ом, како је навео, Србија ће се на међународном тржишту појављивати са додатно верификованом фискалном кредибилношћу, што је веома важно у овом тренутку јер је нова светска економска криза већ дефинисана као криза јавних дугова, која поткопава фискалну кредибилност многих држава.

Верујем да ћемо у периоду пред нама показати да у потпуности поштујемо принципе фискалне одговорности и да се на међународном тржишту декларишемо као земља која је у стању да солидно измирује своје обавезе, истакао је гувернер НБС-а.

Шошкић је навео да су у разговорима с ММФ-ом потврђена ранија опредељења НБС-а у вођењу монетарне политике, при чему је установљено да она треба да остане у планираним оквирима – са циљаном инфлацијом и контролисано флуктуирајућим режимом девизног курса.

Он је изразио очекивање да ће, како је НБС и предвидела, инфлација почети да се озбиљније смањује у трећем и четвртом тромесечју ове године, уз напомену да се из званичних статистичких података види да је инфлација већ почела да пада и постепено се приближава зацртаном циљу.

Очекујемо да ће крајем трећег тромесечја инфлација бити једноцифрена, док би почетком 2012. године требало да се приближи инфлационом циљу од 4,5 одсто, плус–минус 1,5 одсто, саопштио је Шошкић.

Гувернер НБС је навео да је то важно у настојању НБС-а да обезбеди стабилне макроекономске услове привређивања и неопходни оквир за одржив привредни раст и развој.

Према његовим речима, финансијска стабилност Србије оцењена је као повољна и централна банка је у процесу усвајања нове регулативе "Базел 2" која ће прецизније моћи да мери ризике у банкарском систему, укупан ниво ликвидности и солвентност.

Мере које су спроведене у оквиру одржавања финансијске стабилности ММФ је оценио као адекватне, нагласио је он и додао да је ММФ подржао динаризацију коју НБС спроводи већ дуже време у договору са Владом Србије.

Механизам динаризације треба Србији да обезбеди већи степен стабилности финансијског тржишта и мању осетљивост на промену девизног курса и потенцијалне негативне ефекте који могу из тога проистећи, закључио је Шошкић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs