Београд, 29. август 2011. године – Шеф тима Владе Републике Србије за дијалог са Приштином Борислав Стефановић изјавио је да су у данашњем разговору са посредником Европске уније у дијалогу Београда и Приштине Робертом Купером утврђене теме предстојеће рунде преговора 2. септембра у Бриселу.
 |
 |
 |
Борислав Стефановић на данашњој конференцији за новинаре |
Стефановић је након разговора са Купером истакао да је постигнут договор о томе да теме наредног састанка буду питање катастра, Телекома и царинских печата, уз напомену да ће се вероватно разговарати и о електричној енергији и универзитетским дипломама.
Он је истакао да је са посредником Европске уније у дијалогу имао конструктивне и добре разговоре у којима је Београд још једном потврдио да је кредибилан и предвидив партнер ЕУ који жели да решава проблеме на Косову и Метохији, без обзира на једностране потезе Приштине.
Стефановић је указао на то да питања функционисања српских институција на севера Космета и регулисања промета на прелазима Брњак и Јариње неће бити тема предстојеће рунде разговора 2. септембра.
Према његовим речима, функционисање наших институција на северу Космета не може бити тема разговора јер не може да се преговара о нечему што је уставна, законска, политичка и морална обавеза Србије према својим грађанима.
Он је навео да је овакав став пренео европским саговорницима и додао да је наишао на разумевање.
Шеф тима за дијалог са Приштином је изразио наду да ће питање царинских печата бити решено у складу са ставом УНМИК-а и Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација.
Он је, такође, поздравио именовање главног тужиоца специјалног тима Еулекса за истрагу о трговини органима на Космету Џон Клинта Вилијамсона, али и истакао да тај тим не испуњава у потпуности захтев Србије, нарочито у смислу тога коме се подноси извештај и у ком оквиру.
Према његовој оцени, свака активност која води у правцу истраживања извештаја специјалног известиоца Савета Европе о трговини органима Дика Мартија заслужује да буде поздрављена.
Откривање одговорних и провера свега што је изнето у извештају је позитивно и за Србију и за грађане који живе на Космету, а који су највише осетили негативне стране навода о којима извештај говори, нагласио је Стефановић.