Београд, 29. август 2011. године – Помоћник министра вера и дијаспоре у Влади Републике Србије Вукман Кривокућа саопштио је данас да је покретање пројекта "Млади амбасадори у дијаспори" резултат двонедељне праксе 19 студената из дијаспоре у 18 локалних самоуправа у Србији.
 |
Фото: Фонет |
Кривокућа је на пријему у Министарству вера и дијаспоре, одржаном поводом завршетка праксе студената из дијаспоре у Србији, оценио да је овогодишња акција у потпуности успела и да су млади из дијаспоре показали висок степен патриотизма.
Ово министарство, како је указао, препознало је огроман потенцијал студената из дијаспоре и њихов значај за развој Србије на путу ка Европској унији, што је и потврђено током реализације пројекта "Упознајмо државу Србију".
Он је истакао да су студенти доласком на праксу показали спремност да знањем допринесу локалном економском развоју Србије.
Помоћник министра је најавио да ће предлози студената бити прослеђени и председнику Владе Србије, при чему је изразио очекивање да ће неки од њих убрзо бити и реализовани.
Извршни директор Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) Виолета Јовановић, уз чију је помоћ реализована овогодишња пракса, нагласила је да је стигло много препорука студената које су се односиле на то како унапредити развој локалних самоуправа.
Формулисани су конкретни предлози и очекујем да ћемо их у најскорије време реализовати уз подршку дијаспоре и ресорног министарства, додала је она.
Јовановић је предложила да би у реализацију пројеката требало укључити и министарства економије и регионалног развоја и локалне самоуправе.
Српски студенти из дијаспоре су се током праксе обављене у 18 српских градова и општина упознали са стањем и начином функционисања локалних самоуправа, што им је помогло да саставе конкретне предлоге за унапређење економског развоја локалних самоуправа.
Пројекат који су израдили подразумева два кључна корака - израду интернет портала на коме би се локалне самоуправе представиле и избор младих амбасадора из редова студената из дијаспоре који би промовисали инвестиционе прилике у Србији у државама у којима живе и студирају.
На том порталу налазиле би се информације о економским карактеристикама, инвестиционим приликама и предностима улагања у одређени град или општину, као и подаци о спроведеним пројектима и компанијама и инвеститорима који су у њима учествовали.
Студенти су у извештају навели да су као један од главних проблема локалних самоуправа препознали недостатак финансијских средстава за реализацију пројеката и недовољно познавање прилика за финансирање које нуде стране компаније и фондације.