Параћин, 26. август 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњиих послова Ивица Дачић и амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Конузин присуствовали су данас завршетку чишћења терена на локацијама "Параћин 3" и "Параћин Језеро" од мина заосталих после експлозије у војном складишту у октобру 2006. године.
Дачић је том приликом рекао да су у Србији ратови завршени, али да има много заосталих, неексплодираних убојних средстава од којих су страдали многи грађани, међу њима и деца.
Он је објаснио да се преостала убојита средства најчешће проналазе приликом обрађивања њива, уз напомену да ће бити потребно још много времена да се сва ова средства уклоне.
Према његовим речима, од 2009. године до данас од мина је очишћено 268 хектара у Параћину и Нишу, при чему је пронађено и уништено 2.700 различитих убојитих средстава, од којих 374 комада на локацијама "Параћин 3" и "Параћин Језеро".
Захваљујући доброј сарадњи са Руском Федерацијом, како је најавио, хуманитарно разминирање терена биће настављено и следеће године у марту, на чишћењу нових 66 хектара у трајању од шест месеци.
Дачић је подсетио на то да изградња Српско-руског центра за хуманитарно разминирање и ванредне ситуације у Нишу треба да буде завршена наредне године.
Он је најавио долазак из Русије противпожарног авиона и оперативног хеликоптера који ће бити коришћени у ванредним ситуацијама.
Конузин је указао на то да ће у заједничком Центру за ванредне ситуације бити смештена јединица и опрема за брза дејства у случају пожара и поплава.
Амбасадор је нагласио да су руски и српски деминери допринели томе да се пронађе и уклони значајан број убојитих средстава.
Чишћење су обавили припадници Сектора МУП-а Србије за ванредне ситуације, Центра за разминирање Републике Србије и Министарства за цивилну заштиту, ванредне ситуације и отклањање последица елементарних непогода Руске Федерације, који већ трећу годину чисте терен на Карађорђевом брду код Параћина.
Директор Центра за разминирање Петар Михајловић подсетио је на то да је у експлозији војног складишта 19. октобра 2006. године у ваздух отишло 1.300 тона експлозивних направа.