Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија неће одустати од политике очувања националних интереса на Космету

Србија неће одустати од политике очувања националних интереса на Космету

Београд, 25. август 2011. године – Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да постоји могућност да Србија ове године не добије статус кандидата за чланство у ЕУ и датум почетка преговора о чланству, али да и поред тога не може да пристане на захтев да укине своје институције на северу Косова и Метохије.

Фото: Танјуг

Тадић је у интервјуу за агенцију Танјуг рекао да Србија неће напустити свој народ на Косову и Метохији, као и да такође неће одустати ни од евроинтеграција.

Ако ћемо ми у српској или европској политичкој јавности добити захтев да се Србија определи, мој одговор ће бити да она неће одустати ни од једног свог легитимног интереса, навео је он.

Председник Србије је указао на то да од своје политике очувања националних интереса на Косову и Метохији и вођења Србије ка ЕУ неће одустати.

Тадић је нагласио да је уверен у то да је могуће обезбедити задовољење оба стратешка интереса Србије – да брине о својим легитимним интересима на Косову и Метохији и да постане чланица ЕУ.

Уверен сам да ће Србија испунити сваки услов који је у складу са Копенхашким критеријумима, додао је он.

Тадић је поручио да један од услова да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ, које је немачки канцелар Ангела Меркел саопштила током посете Београду, а који се односи на то да се укину српске институције на северу Косова, за нашу земљу није прихватљив из више разлога, што је објаснио и својој саговорници.

Први разлог је, како је објаснио, то што се не ради о паралелним, већ о јединим институцијама на северу Косова и Метохије и што би њиховим укидањем настао политички и егзистенцијални вакуум на северу покрајине.

Према његовим речима, други разлог је у томе што је реч о легитимним институцијама чији су представници изабрани на демократски начин на изборима.

Трећи разлог је тај што се не ради само о политичким институцијама, већ о институцијама у здравству, просвети и комуналним службама, које су витално важне за егзистенцију сваког човека на северу Косова и Метохије, навео је председник Србије.

Такође, како је оценио, није утемељен ни аргумент да институције на северу покрајине треба укинути зато што на том делу Косова и Метохије влада криминал, јер су размере криминала на остатку Косова неупоредиво веће.

Зато је захтев да Република Србија учествује у укидању националних институција као што су на пример болнице и школе просто неприродан и наша земља такав захтев не може да прихвати, нагласио је Тадић.

Он је навео да аргументи који долазе из Немачке, као економски најмоћније државе Европе, морају бити пажљиво анализирани, али и додао да нико не може од Србије да тражи да повлачи неприродне политичке потезе и да практично помаже стварање независне државе Косово.

Морамо да наставимо дијалог и то је заправо и најважнији закључак наших разговора, истакао је Тадић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs