Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Додатних 500 милиона динара за субвенционисане стамбене кредите

Додатних 500 милиона динара за субвенционисане стамбене кредите

Београд, 17. август 2011. године – Министар животне средине, рударства и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да је Србија једина држава у региону која у време кризе бележи позитивне помаке у грађевинском сектору.

Оливер Дулић
Фото: www.novosti.rs

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора:

Субвенционисани стамбени кредити:

– Министарство за просторно планирање тражиће да се ребалансом буџета обезбеди додатних 500 милиона динара за субвенционисане стамбене кредите. Тржиште бележи драматичан пад тражње за квадратима. Купују се само станови које гради држава, и то је озбиљан проблем. Помоћ је неопходна приватном сектору, а то је могуће и кроз повећање износа за субвенционисане стамбене кредите. Држава ће покушати да охрабри подстанаре да кроз повољне зајмове дођу до крова над главом.

У септембру ће бити урађена озбиљна анализа ефеката мера Народне банке Србије у вези са стамбеним кредитима. Видећемо колико је повећање учешћа са 10 на 20 одсто утицало на смањење тражње за стамбеним кредитима, иако се та одлука централне банке не односи на субвенционисане зајмове. Такође, видећемо шта треба да се промени у Уредби о субвенционисаним стамбеним кредитима како би се повећао број стамбених кредита. Буџетом за ову годину предвиђене су две милијарде динара за субвенционисане стамбене кредите, али је 900 милиона отишло на старе обавезе. Уз додатних 500 милиона динара очекујем да ћемо током године охрабрити оне купце који се због страха од кризе сада премишљају да уђу у кредит.

Продаја станова на локацији бивше касарне ”Степа Степановић ” на Вождовцу:

– До сада је Грађевинска дирекција Србије у продају пустила 1.800 станова на локацији бивше касарне. Од тога је продато 950 станова, а у току је процедура за продају још 400 станова. Продате су углавном некретнине мање квадратуре. Усељење првих станова очекујемо почетком следеће године, односно два–три месеца пре рока.

Отварање градилишта у насељу ”Др Иван Рибар”:

– Завршен је конкурс за архитектонска решења, изабрани су победници и драго ми је што је цела архитектонска струка учествовала у креирању овог насеља. Насеље ће бити спектакуларно и служиће за понос јер је плод памети, знања и креативности наших архитеката. Очекујемо да ће прве дозволе бити издате у октобру, а градилиште отворено до краја године. Станови ће се продавати по сличним ценама као и у насељу ”Степа Степановић” на Вождовцу и очекујемо велико интересовање купаца.

Мере помоћи грађевинском сектору:

– Криза је већ тешко погодила грађевински сектор, али то је била криза тражње за квадратима. Држава се појавила као инвеститор, отворила нова градилишта и упослила домаћу оперативу. Тим потезом смо спречили да дође до дубље кризе, успели смо да бар у овој години спречимо колапс грађевинске индустрије. Србија је једина држава у региону која бележи позитивне помаке у грађевинском сектору. Тиме нисмо задовољни и било би неодговорно да кажем да је грађевински сектор изашао из кризе. Биће потребне године да се поново покрене инвестициона активност.

План је да наредне године наставимо започете пројекте. Евентуално, држава ће реаговати улагањем нових инвестиција у државне пројекте уколико изостане активност приватних инвеститора. Спремићемо пакет мера и за следећу годину.

Доношење уредбе о конверзији права коришћења у право својине на грађевинском земљишту:

– Уредба је у процедури и очекујемо да ће бити усвојена ове или наредне недеље. Утврђена је нова једноставнија процедура, не постоји толико степена права жалбе, односно локални правобраниоци и пореска управа нису саставни део поступка конверзије. Право жалбе на процену тржишне вредности има само републички правобранилац. Нема више компликоване формуле за израчунавање тржишне вредности парцела, и то је у потпуности пребачено у руке овлашћених проценитеља. Постоји законска могућност и да локалне самоуправе по зонама одреде цену земљишта. Београд ће искористити то право. Уз нову уредбу и зонирање очекујем да ћемо конверзију завршити по убрзаном поступку, а управо су у Београду најспорније конверзије.

О доношењу уредбе о издавању државног земљишта у закуп:

– И ова уредба ће бити донета ове или наредне недеље. Република и покрајина могу убудуће да издају земљиште у закуп, а до сада су то радиле само локалне самоуправе. Очекујем да ће се захваљујући овој уредби један значајан део проблематичних легализација решити и то по најповољнијим условима.

Процес легализације бесправних објеката:

– Према извештајима локалних самоуправа, легализација се одвија несметано. Постоји велики број предмета и биће потребне године да се то све реши. Ово је модел легализације којем је гарантован успех уколико се активирају и локалне самоуправе и грађани.

Да ли се ускоро очекује усвајање уредбе о приватно-јавном партнерству:

– Спремамо ту уредбу. Има инвеститора који су спремни да граде на општинском земљишту, а да потом уступе локалним самоуправама одређен број новоизграђених квадрата. Уредба која ће дефинисати процедуру за јавно-приватно партнерство, где локална самоуправа улази са земљиштем, а инвеститори са капиталом граде, биће усвојена на јесен.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs