Унапређење система здравствене заштите кроз измене закона
Београд, 5. август 2011. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Зоран Станковић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да се изменама и допунама закона о здравственом осигурању и здравственој заштити значајно побољшава систем здравствене заштите.
Званични сајт Владе преноси делове овог разговора.
Нова законска решења:
- Сва нова законска решења применљива су у нашем здравственом систему. Међу њима су и највише оспоравана промена пола о трошку осигурања и право на приватност пацијената старијих од 15 година да самостално одлучују. Не очекујем никакве проблеме у њиховом спровођењу.
За два милиона становника проширују се права из здравственог осигурања. При том се неће повећати издвајања за лечење. За збрињавање оболелих од ретких болести и унапређење медицине рада новац ће бити обезбеђен из буџета Србије, а не из средстава Републичког завода за здравствено осигурање (РЗЗО) и Министарства здравља.
Очекивана издвајања из буџета за лечење ретких болести:
- То ћемо знати када буде готова пројекција државног буџета за следећу годину. Још преговарамо са Министарством финансија. Из ИЦАП програма хуманитарне помоћи, који је досад издвојио 65 милиона евра за лечење оболелих од ретких болести у Србији, можемо да привучемо пет милиона евра, нараво, не одједном. Идеја је да држава постепено, онолико брзо колико нам новац то дозволи, преузима бригу о оболелима од ретких болести, а стручњаци ће рећи којим пацијентима је то најхитније.
О праву на тајност медицинских података особама старијим од 15 година:
- Да ли је овим законом отворена могућност да дете које је евидентирано као наркоман, или оболело од неке озбиљније болести то сакрије од својих родитеља? Није! И шта је, онда, страшно ако млад човек којем је Законом о раду дато право да са 15 година заснује радни однос, самостално одлучује и о свом здрављу, као што је то случај у многим другим земљама? Лично не разумем зашто поједини родитељи понижавају своју децу и сматрају их толико незрелим.
Борба против корупције у здравству:
- Чинимо шта можемо. Изменом закона обезбеђен је правни основ да се у здравственим установама обављају послови интерне финансијске контроле. То је мера од које се очекује да смањи корупцију у здравству.
О року од три године за прелазак на електронске здравствене књижице:
- Ако не заменимо књижице, за чију ће оверу убудуће, поред доказа о плаћеном доприносу бити потребна и потврда о изабраном лекару, Управа за скрининг, која треба да почне да ради 2013. године, неће моћи да функционише. А, то би, опет, значило да се успорава заокрет здравственог система ка превентиви. Све измене закона сачињене су у координацији са Владом Србије, а то значи да је добро одвагано у којем року могу да се замене књижице.
Рад на побољшању стања у здравственим установама:
- Знам да су услови у појединим болницама испод сваког нивоа, али су нам руке „везане“ са 280 евра колико тренутно имамо за здравство годишње по становнику. Правимо списак установа којима је реконструкција најхитнија. Мислим да ће прва на реду бити Клиника за плућне болести КЦС, док ће Институт за неонатологију добити један број нових инкубатора...
Листе чекања за прегледе и интервенције:
- На сређивању листи у Министарству ради десет комисија, утврђују се критеријуми за стављање на листу, и очекујем да ће се ускоро јединствене листе чекања наћи на сајту Републичког завода за здравствено осигурање.