Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Србија дипломатским путем наставља решавање кризе у покрајини

Србија дипломатским путем наставља решавање кризе у покрајини

Београд, 30. јул 2011. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић истакао је данас да је Приштина једнострано употребила силу на Космету с циљем да промени реално стање на терену због немогућности да се дипломатским средствима избори за елементе државности.

Јеремић је у обраћању посланицима Скупштине Србије на ванредном заседању парламента нагласио да су се у редовима Приштине створиле дубоке фрустрације због неуспеха да им се омогући чланство у политичким и међународним организацијама, што је један од разлога за једнострану употребу силе.

Министар је истакао да ово није први пут да је употребљена сила, подсетивши на погром који се у јужној покрајини догодио у марту 2004. године.

Сценарио је сличан, навео је он и указао на то да су приштинске власти сада желеле да створе околности у међународној арени које би довеле до напретка у остварењу тих циљева, али су од почетка актуелне кризе Влада Србије и други државни органи одмах реаговали.

Јеремић је подсетио на то да је Србија реаговала брзо и затражила хитну седницу СБ УН, уз напомену да су три сталне чланице запретиле употребом вета, али да је наша земља и поред затворених консултација успела да свим чланицама УН представи свој поглед на косовску кризу.

Желимо да знамо ко је наредио једнострани акт уласка снага "Росу" на административне прелазе Јариње и Брњак, да ли је неко из међународне заједнице знао за те планове, и ако није знао зашто није знао, као и зашто је Еулекс напустио територију северног Косова и оставио Србе, поручио је министар.

Он је рекао и да је одржана седница сталног савета ОЕБС-а на којој су представљени ставови Србије, као и да је у Министарству спољних послова амбасадорима Квинте представљен став Србије, као и захтев да се на северу Космета ствари врате на пређашње стање.

У периоду који је пред нама намеравамо да останемо максимално дипломатски ангажовани и у дневном смо контакту са великом већином земаља света, а крајем августа биће одржана седница СБ УН о Косову и Метохији, указао је Јеремић.

Он је посланицима Скупштине Србије упутио позив да задрже јединство јер ће то помоћи дипломатским активностима наше земље у борби за очување Космета.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs