Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > За кризу на Космету одговорне привремене власти у Приштини

За кризу на Космету одговорне привремене власти у Приштини

Београд, 30. јул 2011. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас на ванредној седници Скупштине Србије посвећеној ситуацији на Косову и Метохији да су кризу у покрајини изазвале привремене власти у Приштини неодговорним и једностраним потезима.

Фото: Танјуг

Цветковић је отворио расправу у парламенту, на чијем је дневном реду
Предлог декларације Народне скупштине Републике Србије о актуелном стању на Косову и Метохији након једностраних и насилних аката привремених институција самоуправе у Приштини, који је поднела Влада Србије.

Званични сајт Владе Србије преноси говор премијера Цветковића у целини.

"Влада Републике Србије затражила је хитну седницу Народне скупштине Србије због драматичног погоршавања ситуације на Косову и Метохији. Кризу на Косову и Метохији изазвале су привремене власти у Приштини неодговорним, једностраним и политички мотивисаним акцијама забране промета робе и насилним заузимањем административних прелаза.

Њихов циљ је био да се измени реално стање на терену, да се унесе немир међу српско становништво, да се институције такозваног "независног Косова" инсталирају на северном делу покрајине. Тај циљ су намеравали да постигну изазивајући инциденте, покушавајући да испровоцирају реакцију српског становништва и да отежају међународну позицију Србије.

Суштински, намера приштинских власти била је да насилним актима испровоцирају Србију да прекине дијалог који је почео да даје прве резултате.

Садашња позиција Владе Србије , на основу Резолуције 1244, јесте да смо обавезни да све проблеме решавамо мирно и дипломатски и искључимо употребу било којих других средстава.

Активности Владе Србије током ових догађаја одвијале су се у изузетно тешким условима и са изразито ограниченим маневарским простором.

Влада Србије, односно министар за Косово и Метохију Горан Богдановић и шеф тима Владе за дијалог са Приштином Борислав Стефановић, су од самог почетка актуелне кризе на терену.

Први задатак био је да се обезбеди повлачење специјалних полицијских снага привремених власти у Приштини са административних прелаза. Током тешких преговора и у изузетно запаљивој атмосфери, овај задатак је обављен.

Други задатак био је да спречавају могуће инциденте и обезбеде заштиту локалног становништва и осигурају функционисање институција Републике Србије и локалне самоуправе у општинама на Косову и Метохији и у кризној ситуацији, као и редовно снабдевање становништва.

Осим ангажовања на терену, други правац активности Владе Србије био је усмерен ка мобилизацији међународне заједнице и указивању на узроке и суштину погоршавања стања у нашој јужној покрајини.

Дипломатском и преговарачком активношћу заустављен је овај брутални покушај Приштине да наметне неприхватљива решења. Мобилисана је међународна заједница, затражена је ванредна седница, односно расправа у Савету безбедности Уједињених нација посвећена ситуацији на Косову и Метохији.

Упркос привременом и делимичном отклањању опасности, остају отворена питања са којима ћемо морати да се суочимо и да дефинишемо додатне правце акција, посебно у овим околностима када постоји очигледна спремност дела међународне заједнице, па чак и дела Мисије УН, да поступа супротно оквирима Резолуције 1244 Уједињених нација.

Наше главно средство у борби за Косово и Метохију јесте дијалог. Наше опредељење јесте да не повучемо ниједан потез који би угрозио опстанак Срба у јужној покрајини, нити стабилност региона. Дијалог који је почео да даје прве резултате очигледно је помутио амбиције екстремног дела привремених институција у Приштини које желе силом да измене стање у покрајини.

И међународној заједници, под чијим је протекторатом Косово и Метохија, и албанским привременим институцијама у Приштини, треба да буде јасно да Влада Србије никада неће признати независност Косова и да не постоје уцене под којима би тако нешто учинила.

Због тога, Влада Србије позива међународну заједницу, Уједињене нације и Европску унију да не крше Резолуцију 1244 и постигнуте договоре, као и да поступају у складу са својим мандатом.

Њихов мандат јесте обезбеђивање мира и стабилности, а не изградња нелегалне независности Косова. Захтевамо од међународних мировних мисија и војне мисије Кфор да не подржавају једностране акте, провокације и насиље привремених власти у Приштини и да својим активностима не изазивају страх и несигурност Срба и других грађана Косова и Метохије.

Позивамо Уједињење нације и Европску унију да реафирмишу дијалог као начин за решење проблема и да не дозволе да се силом и једностраним актима чини покушај наметања решења. Србија никада неће дозволити таква уцењивања.

Позивам грађане на Косову и Метохији, пре свега Албанце, да се уздрже од сваког насиља и да не нападају и не малтретирају своје суграђане.

Апелујем на косовске Србе да буду јединствени и да не повлаче ниједан потез којим би учинили услугу екстремистима који желе да отму Косово и Метохију. Своје протесте изражавајте мирним путем и спречите провокације хулигана који су директно у служби албанског екстремизма.

Позивам посланике да будемо достојанствени и јединствени и пружимо подршку активностима Владе у решавању кризе и обезбеђивању опстанка и трајног мира у одбрани интереса државе Србије на Косову и Метохији", поручио је Цветковић.

Седници заказаној на захтев Владе Републике Србије присуствују и председник Републике Борис Тадић, више министара у Влади Србије, међу којима су и министар спољних послова Вук Јеремић, министар одбране Драган Шутановац и министар за Косово и Метохију Горан Богдановић, као и шеф тима Владе Србије за дијалог са Приштином Борислав Стефановић.

Седницу парламента прате и представници међународне заједнице у Београду.

Такође, представници амбасада Руске Федерације, Кине, Индије, Словачке, Сједињених Америчких Држава (САД) и Алжира прате ток расправе са балкона велике сале Дома народне Скупштине.

Одбор за Косово и Метохију парламента пре седнице је прихватио у начелу Предлог декларације Народне скупштине Републике Србије о актуелном стању на Косову и Метохији након једностраних и насилних аката привремених институција самоуправе у Приштини.

Одбор ће се поново састати у току дана како би се изјаснио и о предлозима и амандманима који буду поднети на тај документ.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs