Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Усвојен Програм јавне расправе о Нацрту закона о враћању одузете имовине и обештећењу

Усвојен Програм јавне расправе о Нацрту закона о враћању одузете имовине и обештећењу

Београд, 29. јул 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да је на ванредној седници Одбора за привреду и финансије Владе усвојен Програм јавне расправе о Нацрту закона о враћању одузете имовине и обештећењу.




Ђелић је на конференцији за новинаре, одржаној након ове седнице, истакао да ће примедбе на тај програм моћи да се доставе до краја августа путем интернет сајтова Владе Србије и Министарства финансија.

Он је додао да ће бити одржане и јавне расправе у неколико градова Србије.

Овај закон, који ће омогућити да Србија буде препозната као земља која поштује људска права, требало би да буде усвојен у Скупштини Србије у септембру, по редовном поступку, указао је потпредседник Владе.

Ђелић је нагласио да ће наша земља доношењем поменутог закона исправити једну велику неправду која је учињена након Другог светског рата, али и испунити важан услов за стицање статуса кандидата за чланство у Европској унији.

Приоритет ће бити враћање имовине у натури, истакао је Ђелић и објаснио да ће у случајевима у којима то не буде било могуће извести држава обештећење исплатити кроз обвезнице.

Србија ће 1. јануара 2015. године, како је навео, емитовати државне обвезнице у вредности од 200 милијарди динара, односно две милијарде евра, са роком отплате од 20 година.

Он је објаснио да постоје две могућности емитовања обвезница – прва су обвезнице у динарима заштићене од инфлације, а друга су обвезнице везане за евро, које би биле емитоване на исти начин као и обвезнице старе девизне штедње.

Према његовим речима, закон је направљен тако да не угрожава финансијску стабилност државе, а емитоване обвезнице чиниће шест до седам одсто бруто домаћег производа Србије.

Висина ефективног обештећења биће позната крајем 2014. године, рекао је он и додао да Законом о враћању одузете имовине и обештећењу неће бити направљене нове неправде, при чему ће бити поштована права садашњих власника.

Ђелић је истакао да ће предмет враћања бити сва имовина која је одузета након Другог светског рата, а изузеци ће бити дворски комплекс, зграде у којима се налазе важне државне институције и музеји.

Потпредседник Владе је указао на то да ће они који потражују имовину, а којих према проценама има више од 150.000, имати рок од две године да поднесу захтев за повраћај имовине.

Наследници припадника окупаторских снага, како је објаснио, неће имати право на повраћај имовине, али ће реституција бити омогућена када је реч о наследницима рехабилитованих особа.

Страним држављанима имовина ће бити враћана по принципу реципроцитета, што значи да уколико грађани Србије не би могли таква права да остваре у другој земљи, онда ни грађани те земље неће моћи да остваре право на повраћај имовине у Србији, нагласио је потпредседник Владе.

Ђелић је указао на то да ће власници моћи да добију аконтацију од 10 одсто вредности имовине у новцу, док ће најсиромашнији власници то право моћи да остваре у висини до 50 одсто вредности имовине.

Србија на рачуну има 130 милиона евра од приватизација и то ће бити искоришћено за исплату аконтација, чији ће максимални износи бити до 10.000 евра, прецизирао је потпредседник Владе.

Од усвајања закона биће забрањено отуђивање национализоване имовине која је у државном власништву, нарочито у поступку приватизације, закључио је Ђелић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs