Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Захтев ЦЕФТА да суспендује одлуку Приштине о блокади робе из Србије

Захтев ЦЕФТА да суспендује одлуку Приштине о блокади робе из Србије

Београд, 25. јул 2011. године – Министарство економије и регионалног развоја Владе Републике Србије упутило је данас шефу УНМИК-а Роберту Соренсону, као представнику председавајућег ЦЕФТА споразуму, писмо у коме захтева хитне консултације о једностраној одлуци Приштине да забрани улазак робе из централне Србије на Косово и Метохију.

Директор Канцеларије за сарадњу с медијима Владе Републике Србије Миливоје Михајловић изјавио је за агенцију Танјуг да се одлука Приштине у писму карактерише као флагрантно кршење Споразума о зони слободне трговине у централној Европи (ЦЕФТА) и тражи хитно предузимање корака за суспензију те одлуке.

Очекујемо хитну реакцију у оквиру ЦЕФТА, а осим тога дипломатским путевима се обављају консултације са ЕУ и још неким државама како би проблем био решен, указао је он.

Помоћник министра економије и регионалног развоја у Влади Србије Бојана Тодоровић објаснила је у изјави за агенцију Тањуг да је рок за решавање спора у оквиру ЦЕФТА 90 дана, након чега Србија може да се обрати некој међународној арбитражи.

Отежавајућа околност, указала је она, јесте то што Србија приликом покретања овог поступка мора да се обрати председавајућој чланици ЦЕФТА, а то је управо УНМИК-Косово, чији је мандат почео 1. јануара и траје до краја ове године.

Према њеним речима, механизам за решавање спорова међу чланицама ЦЕФТА предвиђа више фаза, почев од билатералних консултација, затим консултација свих чланица у оквиру заједничког комитета, при чему се све одлуке доносе консензусом, што је и основни принцип доношења одлука у ЦЕФТА.

Тодоровић је нагласила да овај механизам, који је Србија принуђена да покрене, још није користила ниједна чланица ЦЕФТА.

Србија је, како је подсетила, имала један проблем са Молдавијом, али је у билатералним консултацијама пронађено решење тако да није било потребе за предузимањем других мера.

Одлука привремених институција самоуправе на Косову почела је да се примењује 20. јула, када је цариницима наређено да не пропуштају камионе који на Косово долазе из других делова Србије.

ЦЕФТА споразум обухвата Србију, Црну Гору, Босну и Херцеговину, Хрватску, Македонију, Албанију, Молдавију и УНМИК који заступа Косово.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs