Блокада српске робе може да угрози наставак дијалога Београда и Приштине
Београд, 25. јул 2011. године – Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је данас да Србија неће попустити под притиском власти у Приштини да призна печат косовске царине, истичући да је блокада српске робе на пункту Мердаре противна свим принципима ЕУ и САД.
Ивановић је, гостујући у Дневнику Радио-телевизије Србије, нагласио да иза таквог поступка стоји политички циљ.
Србија није блокирала ЦЕФТА споразум и треба дати времена Европској унији и САД да реагују, указао је он и оценио да привремене институције самоуправе на Косову чекају сигнал из Брисела или Вашингтона да би промениле своју одлуку.
Према његовим речима, признање косовских царинских печата било би равно признању независне државе, при чему су тврдње Приштине да досадашњом продајом робе у Србији у износу од 50 милиона долара трпи велику штету депласиране.
За годину дана нама могу највише да продају 50 милиона долара, а од нас купују робу у вредности од 380 милиона долара, што значи да није у питању економски, већ чисто политички разлог, објаснио је Ивановић.
Државни секретар је подсетио на то да на административном пункту Мердаре већ данима стоји неколико десетина камиона, а возачи очекују да данас добију дозволу власти у Приштини да допреме робу до трговинских фирми у јужној покрајини.
Приштина се, како је истакао, одлучила на блокаду у тренутку када је велики број званичника у Бриселу и Вашингтону на годишњем одмору и искористила мртви период када су и производња и пласман робе мањи како би произвела најмању штету и изазвала политички ефекат.
Ако им је стало до нашег међусобног дијалога онда ће морати да воде рачуна о томе да за тај дијалог створимо услове, односно да не искомпликујемо ситуацију и уништимо сваку могућност за његов наставак у септембру, поручио је Ивановић.
Он је, на питање о преусмеравању пажње на статус Косова и Метохије након изручења Хагу последњег оптуженика Горана Хаџића, одговорио да признање Косова никада неће бити услов за Србију, с обзиром на то да су Влада и председник у више наврата поновили да такав услов неће прихватити.
Државни секретар Министарства за Косово и Метохију изразио је очекивање да ће Европа схватити да је потребно да има Србију у свом чланству и да је интерес свих њених грађана да буду део ЕУ, али да и она сама има једнак интерес за то јер стабилност Балкана у великој мери зависи од тога да ли је Србија стабилна, а она ће то бити када постане део ЕУ.