Београд, 22. јул 2011. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Зоран Станковић упутио је данас позив посланицима Скупштине Србије да подрже измене Закона о здравственом осигурању и Закона о здравственој заштити јер ће оне побољшати положај пацијената, а посебно осетљивих група.
 |
Фото: Фонет |
Станковић је, образлажући предложене измене поменутих закона у парламенту, поновио да се здравствени систем суочава са бројним проблемима, међу којима је и недостатак стручњака - анестезиолога и патолога.
Највеће дилеме и расправе у јавности, подсетио је министар, изазвало је предложено решење које предвиђа право на промену пола из медицинских разлога о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање.
Он је поновио да су предложене измене два закона део континуиране реформе здравства, и објаснио да је изменама Закона о здравственој заштити предвиђено оснивање управе за скрининг програме.
Србија је, како је упозорио, међу земљама са повећаном смртношћу од малигних болести у односу на број становника.
Према његовим речима, новим решењима унапређују се права на заштиту деце, а утврђује се и посебно право пацијента на поштовање његовог времена у остваривању здравствене заштите у здравственим установама.
Станковић је указао и на то да се новим решењима унапређује здравствена заштита жртава насиља у породици и трговине људима, а прецизирају се и одредбе о лечењу оболелих од ретких болести средствима из буџета Србије од 2012. године.
Изменама Закона о здравственом осигурању, како је навео, проширен је круг осигураника и омогућено право на бесплатну стоматолошку заштиту студентима до 26 година и свим средњошколцима, као и издржаваним особама.
Министар је рекао да је предвиђено и увођење здравствене картице са чипом, сличне онима које постоје у земљама ЕУ.
Реалан рок за увођење те картице је три године, када ће здравствени систем бити информатички повезан и када ће у Србији постојати електронски картон и електронски рецепт, закључио је Станковић.