Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Социјално-економски савет тражи санкције за несавесне послодавце

Социјално-економски савет тражи санкције за несавесне послодавце

Београд, 8. јул 2011. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић саопштио је да је Социјално-економски савет на данашњој седници одлучио да Влади предложи измене Законика о кривичном поступку, које ће омогућити да послодавци који запосленима три месеца не исплате зараде сносе кривичну одговорност.

Фото: Танјуг

Љајић је након седнице Савета рекао да је то још увек на нивоу иницијативе, као и да тај предлог треба да прође одређен пут који укључује јавну расправу током које ће бити дефинисани услови за увођење тог кривичног дела.

Он је навео да у Србији огроман број људи не прима редовно зараде, као и да би увођење овог кривичног дела био један од начина да држава не мора сваке три, четири године да повезује радницима стаж.

Председник Уније послодаваца Небојша Атанацковић рекао је да треба јасно дефинисати услове када би послодавац који редовно не исплаћује зараде био кривично гоњен, наводећи да се то не може односити на послодавце који, на пример, нису могли да исплаћују зараде јер имају велика потраживања.

Љајић је навео и да је предложено да се повећа неопорезиви део зараде са 7.310 динара на 10.000 динара од октобра.

Атанацковић је указао на то да Унија послодаваца тиме није у потпуности задовољна јер сматра да минимална зарада мора бити ослобођена опорезивања.

Он је додао да је Савет оценио да је спровођење Социјално-економског споразума на задовољавајућем нивоу и да се развија позитивном динамиком, али да у појединим деловима има, како је рекао, одређених кашњења.

Љајић је објаснио да је Влада од почетка године издвојила 20 милијарди динара за подстицање приоритетних привредних грана, а предвиђено је да до краја године издвоји укупно приближно 35,5 милијарди динара.

Према његовим речима, из Фонда за развој за помоћ привреди и отварање нових радних места издвојено је приближно осам милијарди динара од предвиђених 17,7 милијарди динара.

Он је прецизирао да је радни стаж повезан за 13.000 радника, а да је поступак повезивања у току за још 91.000 радника.

Министар је рекао да је постигнут договор о томе да се до септембра дефинишу мере за смањење неликвидности, односно рокови у којима би се морало плаћати добављачима, као и да до краја августа буде завршена студија изводљивости за отварање развојне банке, која би требало да почне да ради до краја године.

Према његовим речима, предлог закона о штрајку неће бити уврштен у скупштинску процедуру док се о решењима не усагласе сви социјални партнери.

Представници Социјално-економског савета потписали су данас Споразум о сарадњи са представницима Социјално-економског савета Републике Српске.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs