Београд, 8. јул 2011. године – Шеф преговарачког тима Србије у дијалогу са привременим институцијама самоуправе у Приштини Борислав Стефановић оценио је данас да ће у наставку дијалога бити притисака на Србију да призна независност Косова.
 |
Фото: Танјуг |
Стефановић је на седници Одбора Скупштине Србије за Косово и Метохију рекао да ће бити захтева и притисака да Србија током преговарачког процеса уради две ствари које су Приштини најважније – да на било који начин да потврду независности, што Србија никада неће учинити, као и да у потпуности изађе са Косова и кроз институције и кроз компаније.
Шеф преговарачког тима Србије је навео да се у том циљу претресају Срби јужно од Ибра и у последњих 48 сати одузимају њихова документа.
Он је подсетио на то да је преговарачки тим тражио од представника међународне заједнице и Приштине да прекину претресање Срба и одузимање докумената, при чему је изразио уверење да ће се то и десити будући да је Еулекс предузео истражне радње.
То се све ради да би се бацила сенка и уништили позитивни ефекти разговора Београда и Приштине, приметио је Стефановић и објаснио да ће у наставку дијалога на дневном реду бити тешке теме, а то су, пре свега, проблем катастра, електричне енергије, телекомуникација и царинских печата.
У досадашњим разговорима договорена су решења везана за слободу кретања и матичне књиге, рекао је он и одбацио примедбе посланика опозиције да је Србија тиме на било који начин признала независност Косова.
Преговарачки тим Београда ни на који начин није признао независност, нити ће то учинити. Наш мандат није, нити ће бити да признамо Косово, нагласио је Стефановић, при чему је напоменуо да су договорена решења реална и најбоља могућа у овом тренутку.
Он је поновио да ће Београд уступити копије матичних књига Еулексу, као и да је договор да и Приштина достави копије матичних књига које су остале на Косову и Метохији.
Када су у питању решења у вези са слободом кретања, Стефановић је навео да се преговарачки тим Београда руководио у већој мери интересима Срба јужно од Ибра, па је тако, поред осталог, договорено да ће грађани са Косова и Метохије моћи да се крећу по Србији са личним картама издатим у Приштини.
Он је објаснио да то неће имати никакву правну важност, осим идентификације особа, и то уз посебан сертификат који ће бити издаван на административном прелазу, а да ће Срби на Косову и Метохији наставити да користе своја документа као и до сада.