Београд, 6. јул 2011. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да ће Србија по стопи привредног развоја у овој и наредној години бити регионални лидер и позвао представнике дијаспоре да инвестирају у нашу земљу.
 |
Слева: Ивица Дачић, Мирко Цветковић и Срђан Срећковић |
Фото: Фонет |
Цветковић је на отварању Скупштине дијаспоре и Срба у региону, у Министарству вера и дијаспоре, истакао да дубоко верује у то да ће наша земља до краја године добити статус кандидата за чланство у ЕУ и термин за отпочињање преговора са ЕУ.
Председник Владе је указао на значај сарадње матице и дијаспоре и нагласио да је дијаспора од 2000. године донела у Србију више од 600 милиона долара инвестиција, а преко девизних дознака више милијарди долара.
Он је навео и да су представници Срба у расејању амбасадори Србије, као и да је жеља државе да створи услове за још бољу економску, културну и политичку сарадњу, која ће бити на обострану корист и државе и дијаспоре.
Такође, Цветковић је напоменуо да су Срби у дијаспори помагали матицу кад је било најтеже, а да држава сада жели да помогне њима.
Председник Владе је истакао да је конституисање Скупштине дијаспоре и Срба у региону од великог значаја за приближно четири милиона грађана српског порекла широм света.
Говорећи о економским мерама Владе Србије, он је саопштио да су основни циљеви повећање запослености, животног стандарда, као и економски развој.
Он је навео да ће у овој години привредни раст износити 3 одсто и да се планира да идуће године буде 4,5 одсто, што је реална основа за повећање животног стандарда.
Србија ће бити регионални лидер у тој области у 2011. и 2012. години и зато бих искористио прилику да позовем дијаспору да инвестира код нас, нагласио је председник Владе.
Према његовим речима, Србија и дијаспора су успоставили партнерске односе, а тај тренд треба наставити и у будућности.
Заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић навео је да стари српски пасоши важе до краја године и позвао представнике дијаспоре да узму нова биометријска документа.
Он је најавио и да ће у раду Скупштине дијаспоре учествовати представници МУП-а како би са дијаспором разматрали могућности за лакше добијање свих потребних докумената у иностранству.
Заменик председника Владе је напоменуо да је неопходно унапредити издавање докумената у иностранству и додао да ће од радника МУП-а тражити да буду флексибилни и спремни за дијалог са дијаспором.
Дачић је истовремено апеловао на представнике дијаспоре да отворено укажу на проблеме и да кроз дијалог дођу до решења.
Он је саопштио да је борба против корупције један од приоритета МУП-а и да неће бити толерисана никаква корупција у полицији, при чему је позвао представнике дијаспоре да пријаве случајеве непрофесионалног понашања радника МУП-а.
Дачић је указао и на важност сарадње са дијаспором у области безбедности и очувања реда и мира и навео пример наших људи у америчкој држави Охајо.
Министар вера и дијаспоре Срђан Срећковић изјавио је да је дијаспора у Србију инвестирала приближно 550 милиона долара у мала и средња предузећа у којима данас ради око 25.000 људи, при чему је оценио да је инвестициони потенцијал дијаспоре много већи.
Он је подсетио на то да је новац који је дијаспора током године слала у виду дознака рођацима, породици и пријатељима допринео да наша земља не осети кризу у најгорем облику.
Према његовим речима, на основу девизних дознака дијаспоре у земљу је ушло приближно пет милијарди долара, што је можда и одлучујуће допринело макроекономској стабилности земље, али и очувању животног стандарда.
Срећковић је нагласио да Србија постаје модерна и демократска земља која поштује међународно право, али и држава која стиче кредибилитет да поново легитимизује сопствене државне интересе и гради најближе могуће економске, културне и политичке односе са око четири милиона наших људи у целом свету.
Србија полако постаје стожер и тачка окупљања нашег целокупног расејања. Упоредо са процесом европских интеграција, трудимо се да огромне потенцијале расејања искористимо за потребе унутрашње и спољне политике и економски развој, поручио је министар.
Он је нагласио да је залагање за заштиту српског народа у земљама у региону елемент политике добросуседских односа и регионалне сарадње.
Циљ је, како је навео, да српски народ у региону ужива исти степен заштите права као што га имају националне заједнице у Србији, а на шта можемо бити поносни.
Министар је саопштио да, осим инвестиционог каталога, Србија низом других пројеката попут летњих пракси за студенте из дијаспоре у домаћим и страним компанијама, као и сарадњом са агенцијама за запошљавање, покушава да врати образоване кадрове и спречи даљи одлив талената.
Као што Србија у процесу евроинтеграција жели да очува сопствени идентитет и аутентичност, тако је важно и очување националног идентитета Срба који живе изван матице, навео је Срећковић и додао да ресорно министарство подржава отварање допунских школа и курсева наставе на српском језику.