Београд/Хаг, 1. јул 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је синоћ у Хагу да је стратешки циљ Србије потписивање Оперативног споразума о сарадњи са Европском полицијом (Европолом), који треба да буде реализован у наредне две године.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је, обраћајући се учесницима Европског конгреса шефова полиција, који се од 29. јуна до 1. јула одржава у Хагу, поручио да МУП Србије развија стратешке и добре односе са Европолом.
Он је указао на то да српска полиција не може да буде члан Европола све док наша земља не постане део Европске уније и додао да се сарадња са том полицијском организацијом одвија на оперативном нивоу.
Сарадња са Европолом, како је објаснио, подразумева размену информација о полицијским акцијама, сагледавање трендова и нових метода откривања кривичних дела, али и упознавање са новим техникама у форензици, што је од великог значаја за Србију.
Заменик председника Владе подсетио је на то да је МУП Србије предузео низ мера и активности у оквиру обавеза које је Србија као чланица Уједињених нација преузела на спровођењу међународних докумената везаних за питање глобалног тероризма.
Реч је о превентивним антитерористичким мерама и активностима чији је циљ предупређивање евентуалних терористичких акција у Србији, као и спречавање коришћења наше земље за припрему или извођење оваквих акција у другим земљама, указао је Дачић.
Неке од мера су, како је навео, и обезбеђивање потенцијално најугроженијих објеката (пре свега конзуларно-дипломатских представништава) и појачан рад на граничним прелазима како би се спречио и на време открио сваки покушај коришћења територије наше земље као транзитног подручја за улазак потенцијалних терориста у земље ЕУ.
Министар је подсетио и на конкретне акције српске полиције, међу којима су и хапшење држављанина Марока осумњиченог за терористичке нападе у Мадриду и хапшење члана терористичке организације Хезболах.
Према његовој оцени, постоји тесна веза између тероризма и транснационалног организованог криминала, а периоди кризе показују се као најпрофитабилнији за криминалне групе које користе нестабилност у друштву искључиво ради остваривања личних интереса.
Дачић је истакао неопходност уважавања и легитимних безбедносних и националних интереса Србије, уз напомену да је наша земља, и поред свих мера које примењује, суочена са реалним облицима унутрашње терористичке претње кроз сталне покушаје преношења одређених активности албанских екстремистичких и терористичких група са подручја Косова и Метохије на подручје југа Србије.
Поред напора међународне заједнице, на Косову и Метохији нису осигурани лична и имовинска сигурност и равноправност свих грађана, као ни безбедносно окружење за преостало српско и друго неалбанско становништво, упозорио је заменик председника Владе.
Он је учеснике скупа упознао и са новим обликом терористичког деловања у Рашкој области, кроз активности вехабија, чијих је 15 припадника ухапшено и осуђено на затворске казне због планирања терористичких активности и поседовања велике количине наоружања и експлозива.
Због свега наведеног неопходна је заједничка борба против тероризма на тлу Европе, поновио је Дачић и напоменуо да је Србија на овом пољу више пута и практично показала партнерски однос са другим земљама.
Он је као значајну ставку у борби против тероризма навео и потребу развијања модела државног и привредног партнерства и нагласио да велики значај за ту борбу има унапређење међународне полицијске сарадње.
Заменик председника Владе подсетио је и на то да је Србија претходних година потписала билатералне споразуме о полицијској сарадњи у борби против организованог криминала са више земаља.