Београд, 30. јун 2011. године – Директор Канцеларије за сарадњу с медијима Владе Републике Србије Миливоје Михајловић саопштио је да је Влада Србије на данашњој седници усвојила Стратегију и политику развоја индустрије Републике Србије за период од 2011. до 2020. године.
|
Слободан Хомен и Миливоје Михајловић |
Михајловић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, објаснио да поменута стратегија предвиђа ревитализацију и обнову, реструктурирање и реинжењеринг, модернизацију извозних области и развој конкурентности српске индустрије.
Влада је данас, како је навео, утврдила и Предлог закона о потврђивању споразума између Владе Републике Србије и Савета министара Републике Албаније о реадмисији лица која незаконито бораве са протоколом о спровођењу тог споразума.
Реч је о споразуму са протоколом договореним у октобру прошле године, чији је циљ да се смањи ниво илегалних миграција између Србије и Албаније и који омогућава реципрочан организован и институционалан повратак миграната, објаснио је Михајловић.
Такође, он је оценио да је намера неких чланица Унеска да се културна баштина Српске православне цркве (СПЦ) и споменици српског народа на Косову и Метохији прогласе косовском баштином само један од неуспелих покушаја кривотворења историје и њиховог присвајања.
Ти споменици су власништво свих људи који живе у јужној српској покрајини, али и људи у читавој Србији и Европи, поручио је Михајловић и прецизирао да је реч о приближно 1.500 хришћанских споменика на том подручју.
Према његовим речима, за Владу Србије је најважније што хитније обнављање порушених споменика културе и СПЦ на Косову и Метохији, уз њено учешће у том процесу.
Координатор Владе Републике Србије за односе са јавношћу Слободан Хомен саопштио је да је Влада Србије поздравила почетак ратификације Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) ЕУ са Србијом у парламенту Холандије.
Хомен је изразио очекивање да ће до ратификације тог документа и доћи, и напоменуо да је Влада Србије у овом тренутку концентрисана на испуњење обавеза из Акционог плана у процесу европских интеграција.
У наредном периоду биће припремљен кратак извештај за јавност о томе шта је учињено и шта треба да буде урађено до 30. септембра, најавио је он.
Хомен је изразио очекивање и да ће тужилаштво у наредних неколико дана урадити извештај о спорним приватизацијама, и потврдио да на том плану постоји комуникација домаћег тужилаштва са ЕУ.
Влада је данас донела и одлуку да се одобре средства Агенцији за борбу против корупције за трајно решавање смештајних капацитета, навео је он и објаснио да ће Агенција добити зграду површине 1.200 квадратних метара, што ће бити довољно за њено деловање у наредних пет година.
Координатор Владе Србије за односе са јавношћу поновио је и да се наша земља неће противити томе да
ухапшени Драган Паравиња буде изручен земљи у којој је починио теже кривично дело, на шта обавезују европске конвенције.
У складу са тим конвенцијама, објаснио је он, уколико изручење починиоца кривичног дела тражи више земаља, предност се даје оној земљи у којој је учињено теже кривично дело.
То, како је истакао, не онемогућава да Паравиња одслужи затворску казну на коју је правоснажно осуђен у Србији, али тек након одслужења казне у држави где је учинио теже кривично дело.
Хомен је навео да су овакви случајеви чести проблеми са којима се суочавају земље у региону због двојног држављанства.
Још 2007. године Србија је тражила изручење Паравиње, подсетио је он и навео да је од Интерпола Хрватске тада добила обавештење да он не може бити ухапшен и да неће бити изручен Србији јер је хрватски држављанин.
У то време, како је додао, није постајао споразум двеју држава којим се регулишу таква питања.