Београд, 27. јун 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић изјавио је данас да ће ратификација финансијских уговора о зајму са Европском инвестиционом банком (ЕИБ) омогућити даљи развој предузећа, већи извоз, нове инвестиције и радна места.
 |
Фото: Танјуг |
Скупштина Србије данас разматра Предлог закона о потврђивању Уговора о гаранцији Фијат компакт аутомобили Србија/Ц између Србије и ЕИБ и Предлог закона о потврђивању Уговора о гаранцији Фијат компакт аутомобили Србија/Д између Србије и ЕИБ.
Парламент, такође, разматра и Предлог закона о потврђивању финансијског Уговора (Апекс зајам за мала и средња предузећа и предузећа средње тржишне капитализације II/A) између Србије и ЕИБ и Народне банке Србије и Предлог закона о потврђивању финансијског Уговора (Апекс зајам за мала и средња предузећа и предузећа средње тржишне капитализације II/B) између Србије и ЕИБ и НБС.
Ћирић је, образлажући у Скупштини Србије поменуте предлоге закона, изразио уверење да ће нове кредитне линије бити искоришћене на прави начин.
Када је реч о предлозима закона о потврђивању Уговора о гаранцији за компанију Фијат компакт аутомобили Србија и ЕИБ, министар је објаснио да тај документ представља подршку завршетку пројекта о оснивању заједничког предузећа Владе Србије и италијанског произвођача аутомобила "Фијат".
Кредитна линија и гаранција коју дајемо представља с једне стране подршку завршетку пројекта "Фијат аутомобили" и омогућава српским малим, средњим и великим предузећима да се задужују по каматним стопама које су испод тржишних, објаснио је он.
Ћирић је рекао да пројекат "Фијат аутомобили Србија" подразумева задуживање заједничке компаније у износу од 500 милиона евра, уз напомену да ће укупна инвестиција износити приближно милијарду евра.
Министар је истакао да је овај пројекат важан јер ће фабрика, у којој ће се производити потпуно нови модел аутомобила, имати капацитет од 200.000 аутомобила годишње, отвориће нова радна места и имати извоз од 1,3 до 1,5 милијарди евра.
Сектор средњих и малих предузећа, како је оценио, представља највиталнији сектор српске економије, а ратификацијом зајма биће им омогућено да узимају изузетно повољне кредите, који ће допринети новим инвестицијама и проширењу постојећих.
Према његовим речима, мала и средња предузећа моћи ће да повуку кредите по каматној стопи од 5,5 одсто, на седам година отплате, укључујући грејс период од две године.