Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Подизање свести о штетности дроге

Подизање свести о штетности дроге

Београд, 24. јун 2011. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Периша Симоновић саопштио је данас да у Србији има приближно 24.000 интравенских зависника од хероина, а претпоставља се да је неколико стотина хиљада људи зависно од неке врсте дроге.

Симоновић је на конференцији за новинаре поводом 26. јуна – Светског дана борбе против злоупотребе дроге, који се ове године обележава под слоганом "Глобална акција – здраво окружење без дрога", навео да је, према подацима из марта ове године, неку илегалну врсту дроге током живота конзумирало 16,5 одсто ученика првих разреда средњих школа.

Он је прецизирао да је седам одсто ученика првих разреда средњих школа навело да су бар једном у животу користили марихуану и додао да злоупотреба и последице злоупотребе психоактивних супстанци погађају све друштвене слојеве у свим земљама света, као и да се директно одражавају на здравље и живот људи и подстичу криминал.

Према његовим речима, у свету приближно 200 милиона људи најмање једном годишње узме неку дрогу, а сваке године 200.000 особа умре од последица коришћења дрога.

Заменик директора полиције Министарства унутрашњих послова Бранислав Митровић истакао је да је задатак полиције превасходно да спречи улазак дроге у школска дворишта, што је могуће остварити уз већи број школских полицајаца.

Митровић је указао на поражавајућу чињеницу да у Србији нема општине у којој нема дроге и поручио да ће МУП због тога ангажовати више полицијских радника на сузбијању те пошасти, као и на едукацију младих, како би се наркоманија спречила колико год је то могуће.

Поред репресивних, радимо много и на превентивним мерама, истакао је заменик директора полиције, при чему је најавио отварање управе на регионалном нивоу која ће координисано решавати проблем са препродајом и конзумирањем дроге.

Директор Канцеларије УНИЦЕФ-а за Србију Јудита Рајхенберг навела је податак да је у Србији прошле године приближно 15 одсто ученика средњих школа користило дрогу, као и да у Европи има око два милиона зависника од дроге.

Директор Института за јавно здравље Србије "Батут" Тања Кнежевић је нагласила да је у четири регионална центра за лечење зависника од дроге од марта прошле до јуна ове године лечено приближно 1.057 пацијената.

Она је указала на то да експериментисање са дрогом најчешће почиње са 17 година и да велики проблем представља то што се они на лечење јављају тек са 30 година, што представља дуг период конзумирања дроге.

Канцеларија Уједињених нација за борбу против дроге и криминала (УНОДЦ) иницира и води глобалну кампању за подизање свести о великим изазовима које дрога представља за друштво у целини, а посебно за младе.

Циљ ове кампање је да мобилише и инспирише људе да дају подршку у борби против злоупотребе дрога.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs