Влада наставља да спроводи мере за унапређење положаја Рома
Београд, 22. јун 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изразио је данас очекивање да ће Србија добити финансијску подршку Европске уније (ЕУ) за решавање проблема и унапређење положаја Рома.
Ђелић је на семинару о социјалном укључивању Рома у Србији истакао да се ромска популација у нашој земљи суочава са великим проблемима, да је од 60 до 70 одсто њених припадника незапослено, као и да имају краћи животни век и рано напуштају школовање.
Влада Србије је, како је подсетио, предузела низ мера за решавање проблема ове популације и наставиће са мерама позитивне дискриминације, међу којима је и одлука да се ове године на факултете бесплатно упише 180 ромских студента.
Према његовој оцени, неопходно је да се и на локалном нивоу издваја више средстава за унапређење положаја Рома, што ће бити омогућено применом закона о фискалној децентрализацији.
Директор Дирекције за западни Балкан у Генералном директорату за проширење Европске уније Пјер Мирел поручио је да је неопходно да Србија предузме низ мера како би се Роми потпуно укључили у друштвене токове, пре свега у образовни систем и како не би одлазили из земље.
Мирел је упозорио на то да миграције Рома са западног Балкана у земље ЕУ могу да утичу на процес проширења Уније уколико грађани ЕУ буду блиско повезивали питања миграција и проширења.
Роми се у свим европским земљама суочавају са дискриминацијом и у лошијем су положају у односу на већинско становништво, указао је он и поручио да је то недопустиво у 21. веку.
У Србији је 6.000 Рома без личних докумената, прецизирао је Мирел и упутио позив Влади Србије да то питање што пре реши, уз напомену да ће Србија у процесу социјалног укључивања Рома имати подршку ЕУ.
Градоначелник Београда Драган Ђилас рекао је да је положај Рома у Србији на ниском нивоу, али да се чини доста како би се то променило, што показује и чињеница да се све више ромске деце уписује у школе.
Ђилас је подсетио и на то да су ромске породице расељене из нехигијенских насеља добиле 18 социјалних станова и сва неопходна документа, и најавио да ће Град Београд наставити рад на решавању проблема Рома.
На скупу је разговарано и о приоритетима и изазовима за унапређење социјалног укључивања Рома, као и о могућностима за учешће у трошковима спровођења активности.
Семинару су присуствовали и представници Народне скупштине Републике Србије, Националног савета ромске националне мањине, организација цивилног друштва и међународних организација.