Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Неопходно хитно решавање права избеглих и прогнаних из Хрватске

Неопходно хитно решавање права избеглих и прогнаних из Хрватске

Београд, 20. јун 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије Јован Кркобабић разговарао је данас, поводом Међународног дана избеглица, са шефом канцеларије УНХЦР-а у Србији Едуардом Арболедом, представницима Асоцијације и Коалиције избегличких удружења из Хрватске, Групе 484 и комесаром за избеглице Владимиром Цуцићем.


Кркобабић је у разговору подсетио на то да је Србија земља са најдужом избегличком кризом у свету и највећим бројем избеглица у Европи.

Као држава смо у највећој мери учинили све да се без одлагања реше проблеми свих избеглих из Србије, као и да им се омогући да се могу вратити када год пожеле, уживајући притом сва права која су имали пре него што су напустили Србију, истакао је потпредседник Владе.

Тај проблем са нашим суседом Хрватском, међутим, није ни из далека решен и по својој дубини превазилази све остале, упозорио је он.

Према његовој оцени, посебно забрињава читав сет питања из Поглавља 23 приступања Европској унији, која Хрватска није испунила, а чиме су угрожена елементарна права више од 300.000 прогнаних и 200.000 избеглих из Хрватске.

Реч је, како је подсетио, о станарским правима, питањима безбедности, конвалидацији стажа, неисплаћеним пензијама, убијеним и несталим особама и неексхумираним лицима.

Кркобабић је нагласио да Србија не жели да успори улазак Хрватске у Европску унију, али и изразио забринутост могућношћу да се ови проблеми не реше, а буду скинути са дневног реда.

Неопходно је много стрпљења, разума и мудрости да се без тензија, на цивилизован начин, не затварајући очи, ти проблеми реше уз помоћ међународне заједнице, поручио је он.

У супротном, ако све остане само на речима, постоји велика опасност да они избију на површину са несагледивим последицама по будуће генерације на Балкану, упозорио је потпредседник Владе.

Арболеда је у разговору потврдио да УНХЦР остаје на овим просторима све док тај проблем не буде решен.

Он је подсетио на то да су управо потпредседник Кркобабић и комесар за избеглице Цуцић 2008. године, у директним разговорима са високим комесаром УН за питања миграција и избеглиштва Антониом Гутерешом, отворили овај акутни проблем и учинили га видљивим најширој међународној заједници.

Председник Коалиције избегличких удружења из Хрватске Миодраг Линта указао је на то да петиција избегличких удружења послата на бројне адресе у земљи и иностранству представља још један покушај прогнаних да се отвори суштински дијалог са Хрватском који би водио правичном решењу за више од 500.000 прогнаних Срба.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs