Београд/Брисел, 16. јун 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас у Европском парламенту у Бриселу да је циљ Србије да на пролеће 2012. године започне званичне претприступне преговоре са ЕУ.
 |
Фото: Танјуг |
Ђелић је у
обраћању члановима Комитета за спољне послове Европског парламента изразио наду да ће шефови држава и влада ЕУ на самиту, који ће бити одржан у децембру, одредити пролеће наредне године за почетак тих преговора.
Потпредседник Владе је упутио позив Европској унији да према нашој земљи буде чврста, али праведна, и подсетио на то да је Споразум о стабилизацији и придруживању (ССП) до сада ратификовало 18 националних парламената чланица ЕУ.
Неколицини, која и даље оклева да то учини, он је упутио молбу да то ураде како би се овај процес окончао до краја године.
Ђелић је изразио наду да ће Европска комисија 12. октобра дати позитивно мишљење о кандидатури Србије и препоруку за отварање претприступних преговора.
Србија је напорно радила да одговори на сва питања из Упитника Европске комисије о кандидатури за чланство у ЕУ и примила је шест техничких мисија чије препоруке већ спроводи, истакао је потпредседник Владе Србије.
Такође, он је поручио да ће наша земља наставити пуну сарадњу са Хашким трибуналом, уз оцену да је хапшење Ратка Младића потврдило то опредељење.
Србија тражи исте стандарде и за недужне српске жртве, пре свега у случају озбиљних оптужби изнетих у извештају о илегалној трговини људским органима које је у Савету Европе изнео специјални известилац СЕ Дик Марти, нагласио је Ђелић.
Он је поздравио учешће Еулекса у истрази о овим оптужбама, али и подсетио на то да су сви случајеви ратних злочина у бившој Југославији до сада били предмет рада институција које су имале мандат Савета безбедности УН, што би требало да буде случај и у овом питању.
Потпредседник Владе је указао на то да је Србија одлучна да у оквиру дијалога Београда и Приштине оствари конкретне резултате који ће се одразити на свакодневни живот грађана Косова и Метохије.
Разговори су, како је навео, истински напредак након толико година напетости и насиља.
Ђелић је нагласио и да је Београд одлучан да очува достигнуће које представља визна либерализација и да смањи број илегалних имиграната и азиланата.
Према његовим речима, Влада Србије је успоставила Комисију за надзор спровођења визне либерализације и у току су консултације са Европском комисијом о начинима на које Србија може изменити домаће законодавство како би боље процесуирала организаторе група азиланата.
Уз поштовање људских права биће ограничена и могућност путовања за оне који нарушавају овај систем, упозорио је потпредседник Владе.
Говорећи о реформској агенди, он је посланике информисао о до сада оствареним резултатима у реформи правосуђа, борби против корупције и организованог криминала, реформи изборног законодавства и реституцији.
Потпредседник Владе нагласио је да ће Србија у наредном периоду предузети и све расположиве мере како би побољшала економску и социјалну ситуацију у држави.
Криза у нашој земљи пролази, али незапосленост и инфлација остају високи, навео је он и напоменуо да се очекује да ће реалан раст бруто националног производа бити повећан за три одсто у овој години, највише захваљујући расту извоза.
То ће, како је истакао, омогућити да се достигне пораст од 31 одсто у првом кварталу ове године у односу на исти период прошле године.
Ђелић је позитивно оценио то што је дефицит буџета на нивоу од четири одсто, и прецизирао да јавни дуг износи 43 одсто бруто националног производа.
Србија је једина држава у Европи која је напредовала на листи међународне рејтинг агенције “Стандард енд Пурс” повећањем њеног кредитног рејтинга на оцену ББ, подсетио је Ђелић и поновио да је кључна ствар на којој треба радити повећање запослености и побољшање социјалне ситуације.