Београд, 13. јун 2011. године – Министар пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Душан Петровић потписао је данас са представницима компанија које се баве осигурањем уговоре који ће пољопривредним произвођачима омогућити регресирано осигурање животиња, усева и плодова у овој години.
Петровић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије након потписивања уговора, истакао да ће из буџета Републике у потпуности бити покривена премија осигурања за набавку стоке, уз напомену да су пољопривредници до сада сносили трошкове премије, што је увећавало њихов укупан трошак.
Реч је о одлуци која има за циљ да значајно помогне унапређењу сточарске производње и обезбеди да се у великој мери појефтини набавка стоке, навео је министар.
Према његовим речима, средства за покривање трошкова премије осигурања јесу саставни део мера Владе за субвенционисање пољопривредне производње које су донете прошле недеље и чија је укупна вредност 2,7 милијарди динара.
Петровић је најавио да ће након 15. јуна тај целокупан систем бити заокружен и да ће свако ко буде заинтересован да узме субвенционисани кредит за пољопривреду моћи да купи неопходну пољопривредну механизацију, обнови сточни фонд, уложи у воћарство и повртарство, или да новац искористи за подизање и реконструкцију пољопривредних објеката.
Ово је прилика за један велики инвестициони циклус у пољопривреди и ресорно министарство ће учинити све да пољопривредници искористе ту прилику, нагласио је он и изразио очекивање да ће и банке наћи свој интерес да учествују у одобравању аграрних зајмова.
За те кредите, како је навео, могу конкурисати сви пољопривредници који имају регистрована газдинства, предузетници и мала предузећа из области аграра.
Реч је о динарским кредитима са роком доспећа до три године и фиксном каматом која неће бити већа од осам одсто на годишњем нивоу, напоменуо је министар.
Такође, Петровић је саопштио да Уредба о забрани извоза пшенице из Србије неће бити продужена, при чему ће постојећа уредба која је на снази од половине марта престати да важи 16. јуна, даном њеног истека.
Он је потврдио да је у процедури још један пропис који треба да уреди режим извоза пшенице, као и да су тренутни биланси ове житарице задовољавајући и да су пре неколико дана износили приближно 300.000 тона хлебног жита.
Немамо никаквих ризика у снабдевању домаћег тржишта брашном, хлебом и производима од брашна, поручио је министар и оценио да је важећа уредба о забрани извоза пшенице била прави потез.
Да није усвојена, како је истакао, у Србији већ половином маја не би било пшенице домаће производње и дошло би до поремећаја у снабдевању.
Потпуно смо заштитили тржиште и штитићемо целокупно становништво водећи рачуна о свим појединачним интересима, интересима произвођача пшенице, млинарске и пекарске индустрије, нагласио је Петровић.
Он је поновио да ће Србија имати довољно капацитета да у 2012. години отклони све могуће ризике и обезбеди стабилност снабдевања тржишта овом основном животном намирницом.