Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Неће бити нових услова на путу Србије ка Европској унији

Неће бити нових услова на путу Србије ка Европској унији

Београд, 10. јун 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић саопштио је данас да неће бити нових услова на путу наше земље ка Европској унији и изразио наду да ће Србија на пролеће наредне године формално отпочети преговоре за чланство у ЕУ.

Пјер Мирел и Божидар Ђелић
Фото: Танјуг

Ђелић је у изјави за новинаре у Палати Србије, након састанка Унапређеног сталног дијалога Србије и ЕУ, којем је присуствовао и директор Дирекције за западни Балкан у Генералном директорату за проширење ЕУ Пјер Мирел, изразио очекивање да ће 9. децембра бити постигнут консензус међу земљама-чланицама ЕУ да Србија постане кандидат за чланство у Унији, као и да се дефинише датум преговора.

Србија је свесна да, иако је хапшење хашког оптуженика Ратка Младића важан тренутак за евроинтеграције, то није довољан корак за добијање статуса кандидата и датума почетка преговора за чланство у ЕУ, навео је он.

Надам се да ће на пролеће 2012. године и формално отпочети преговори, истакао је Ђелић и поручио да ће Србија наставити сарадњу са Хашким трибуналом и спровођење реформи.

Говорећи о законима које на том путу треба усвојити, он је прецизирао да је урађен Нацрт закона о реституцији, у току су консултације са странкама и током лета ће бити спроведена јавна расправа о тој теми, при чему се усвајање тог акта у Скупштини Србије очекује већ на јесен.

Потпредседник Владе је подсетио на то да је наша земља усвојила Закон о избору народних посланика и напоменуо да ће ускоро бити усвојен и закон о финансирању политичких активности, који је тренутно у скупштинској расправи, као и да остаје још усвајање закона о јавној својини.

Мирел је истакао да је Србија направила велики напредак на путу ка ЕУ и поручио да неће бити нових услова за даљи процес евроинтеграција.

Он је нагласио да су услови за европске интеграције познати и да се мишљење Европске комисије ослања на примену Копенхашких критеријума.

Основно је питање да ли је Србија довољно напредовала у примени ових критеријума, што би омогућило њено приступање ЕУ, истакао је он и навео да то укључује и регионалну сарадњу.

Такође, Мирел је изразио очекивање да ће дијалог Београда и Приштине довести до конкретних резултата.

Ово је био годишњи пленарни састанак, а догодио се позитиван развој догађаја од прошлог сусрета, напоменуо је он, при чему је навео да билатерална ратификација Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) добро одмиче.

Стално смо указивали на то да ће ССП бити важан нови оквир за инвеститоре, а гледајући податке о трговинском билансу Србије, где је извоз порастао за 32 одсто, а увоз за 8 одсто, мислим да је то добра порука, нагласио је Мирел.

Према његовим речима, на позитиван развој догађаја утицало је и усвајање Заједничке резолуције Србије и ЕУ која је изгласана у УН о покретању дијалога Београда и Приштине, припрема мишљења Савета ЕУ о апликацији Србије за чланство у ЕУ, као и хапшење хашког оптуженика Ратка Младића, чиме је испуњена важна међународна обавеза Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs