Београд, 10. јун 2011. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Зоран Станковић рекао је данас да је у току рад на измени прописа и процедура везаних за горуће проблеме у здравству како би се убрзало њихово решавање.
|
Невена Карановић и Зоран Станковић |
Фото: Танјуг |
Станковић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати рада ресорног министарства у последња три месеца, колико је он на функцији министра, навео да је у том периоду обављена систематизација рада и урађен је списак највећих проблема.
Према његовим речима, у току су преговори са председником Владе и министром финансија Мирком Цветковићем о решавању проблема неликвидности здравствених установа, произвођача лекова и веледрогерија.
Министар је истакао да се ради и на изменама прописа везаних за допунски рад лекара и прерасподелу кадрова по здравственим установама.
У неким здравственим установама имамо вишак запослених, који на другом месту недостају, али немамо законско право да их премештамо, саопштио је Станковић, уз напомену да се ради на промени тих докумената.
Он је у приоритете ресорног министарства, поред измене прописа за унапређење здравствене заштите, убројао и стављање пацијента у средиште здравственог система, као и заштиту социјално угрожених група, транспарентност у раду и борбу против корупције.
Станковић је напоменуо да је Министарство отпочело и дијалог са представницима синдиката и иницирало формирање Фонда за ретке болести, као и да је настављен рад на увођењу система добровољног здравственог осигурања.
Говорећи о пројектима, министар је саопштио да је од 150 милиона евра кредита за реконструкцију клиничких центара, повучен минималан износ – пет милиона евра, од којих је 3,75 милиона евра потрошено.
За Клинички центар Србије завршен је идејни пројекат и чека се одобрење Министарства животне средине, рударства и просторног планирања, док су преостала три клиничка центра у Нишу, Крагујевцу и Новом Саду у фази пројектовања, нагласио је он.
Државни секретар Министарства здравља Невена Карановић, која је задужена за решавање проблема дугих листа чекања у здравственим установама за различите прегледе и интервенције, навела је да је направљен правилник и да је формирано десет радних група које се консултују са стручњацима о формирању критеријума за улазак и место на тој листи.
Она је најавила да ће о тој теми бити одржана посебна конференција за новинаре.
На конференцији су представљени и државни секретари, помоћници и саветници министра којих, према обављеној систематизацији, има дванаесторо.