Београд, 7. јун 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас на отварању међународне конференције "Деца улице у југоисточној Европи – наша одговорност" да је спречавање било које врсте злоупотребе деце императив у раду полиције.
Дачић је на овом скупу навео да је неопходно интензивирање регионалне сарадње и размена искустава у борби против злоупотребе деце, уз напомену да је, такође, важно јачати и друштвену свест о том проблему кроз сарадњу са невладиним организацијама, школама и родитељима.
Злоупотребе деце могу бити различите, од сексуалних до принуда на просјачење и вршење кривичних дела, истакао је он, при чему је додао да је тај проблем присутан широм света.
Према његовим речима, више од 115 милиона деце у свету је ангажовано на јавним пословима, чиме су директно изложена насиљу.
Деца укључена у живот и рад на улици су веома угрожена од свих видова насиља, па и од трговине људима, нагласио је заменик председника Владе.
Државни секретар Министарства правде Гордана Паулић саопштила је да је ресорно министарство израдило посебан протокол о приступу правосудних органа проблемима с децом, који ће ефикасније заштитити и децу улице.
Ресорно министарство ће, како је навела, наставити да унапређује и правну регулативу која се односи на децу и да је усклађује са међународним правилима.
Заменик шефа Мисије ОЕБС-а у Србији Томас Мор поздравио је одлучност Министарства унутрашњих послова Владе Србије да се посвети решавању проблема трговине људима.
Он је указао и на неопходност јачања регионалне сарадње и размене искустава у тој области, с обзиром на то да трафикинг не познаје границе.
О значају још активнијег деловања у спречавању трафикинга деце на овом скупу су говорили и амбасадор Норвешке у Србији Нилс Рагнар Камсваг и директор Регионалне иницијативе за миграције, азил и избеглице Трпе Стојановски.
У раду конференције учествују национални координатори за борбу против трговине људима из 11 држава – Србије, Црне Горе, Македоније, Босне и Херцеговине, Албаније, Бугарске, Словеније, Хрватске, Молдавије, Румуније и Португала, као и представници организација чланица неформалне Регионалне мреже за децу укључену у живот или рад на улици.
Дводневни скуп у Палати Србије организује МУП Србије, у сарадњи са организацијом "Саве тхе цхилдрен", Мисијом ОЕБС-а у Србији и Регионалном иницијативом за миграције, азил и избеглице, уз подршку ОАК фондације.