Београд, 3. јун 2011. године – Директор Националне службе за запошљавање Дејан Јовановић саопштио је данас да се на евиденцији те службе тренутно налази 750.000 незапослених и да је њихов број од почетка године за 2.000 мањи у односу на исти период прошле године.
Јовановић је на конференцији за новинаре изнео податак да је, према последњим подацима Анкете о радној снази, коју спроводи Републички завод за статистику, укупан број незапослених 566.000.
Он је навео да је од почетка године на јавним радовима запослено 5.200 људи, у оквиру програма “Прва шанса” и “Стручна пракса” 7.000, односно 5.500 особа.
Такође, како је истакао, кроз субвенције за самозапошљавање посао је нашло 3.000 људи, а кроз субвенције за отварање нових радних места још 2.000.
Јовановић је најавио да ће Национална служба за запошљавање у наредном периоду појачати активности на запошљавању у неразвијеним подручјима земље, уз напомену да ће се интензивирати и сарадња са локалним самоуправама.
У јуну ће бити расписано и приближно 250 јавних позива на основу којих се очекује да ће бити запослено више од 6.000 људи, нагласио је он и додао да ће се активније радити и на отварању радних места у Војводини, с обзиром на то да је покрајинска влада издвојила 200 милиона динара за смањење незапослености.
Такође, Јовановић је указао на то да је Национална служба за запошљавање одобрила 112 пројеката у оквиру јавних радова намењених особама са инвалидитетом, на којима ће посао добити 1.321 особа.
Он је прецизирао да је из буџета Министарства економије и регионалног развоја у овој години за те пројекте издвојено 253 милиона динара, и напоменуо да је из буџетског фонда за ову годину опредељено укупно 800 милиона динара за активне мере запошљавања особа за инвалидитетом.
Особе са инвалидитетом радиће до шест месеци на јавним радовима, у социјалним, хуманитарним и културним делатностима и на очувању заштите животне средине, навео је Јовановић.
Према његовим речима, они ће примати нето плату са свим плаћеним доприносима у износу од 17.600 до 22.000 динара, зависно од степена стручне спреме, а биће им евидентиран и радни стаж.
Приближно 42 одсто укупног броја јавних радова биће спроведено у неразвијеним општинама као што су Мајданпек, Србобран, Осечина, Мионица, Љиг и Владичин Хан, саопштио је Јовановић.
При томе су, како је истакао, заступљени сви крајеви Србије – у Војводини ће бити спроведена 34 пројекта, у Београду три, у Шумадији и западној Србији 47, у јужној и источној Србији 27, а на Косову у Метохији један пројекат.
Јовановић је објаснио да је циљ овог пројекта подстицање запошљавања особа са инвалидитетом, очување и развијање њихових радних способности, подизање нивоа знања и вештина и афирмација једнаких могућности на тржишту рада.
Он је саопштио да запослени који пређу у статус незапослених често не дођу да се евидентирају код Националне службе за запошљавање, јер се пасивизирају, што, како је оценио, представља додатни социјални проблем.
Према његовим речима, једна од улога Националне службе за запошљавање и других државних органа јесте да активирају незапослене да траже посао.