Београд, 31. мај 2011. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Зоран Станковић изјавио је данас да је број пушача у Србији у последњих неколико година смањен за приближно седам одсто, чему је, између осталог, допринело доношење Закона о забрани оглашавања цигарета и Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму.
 |
Фото: Фонет |
Станковић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом обележавања 31. маја – Светског дана без дуванског дима, навео да подршка грађана Закону о заштити становништва од изложености дуванском диму шест месеци од почетка његове примене и даље расте.
Он је објаснио да је истраживање Министарства здравља, које је спроведено од 13. до 19. маја ове године, показало да примену овог закона данас подржава 84 одсто одраслих у Србији.
Министар је указао на то да је овогодишњи Светски дан без дуванског дима под слоганом "Добар избор - здрава Србија" посвећен обележавању петогодишњице од ратификације Оквирне конвенције о контроли дувана Светске здравствене организације (СЗО) у Србији.
Србија спроводи бројне активности и примењује мере предвиђене Оквирном конвенцијом, рекао је Станковић и додао да су постигнути значајни резултати у погледу смањења учесталости пушења и изложености дуванском диму.
Он је, такође, истакао да су постигнути резултати у области подизања свести о ризицима у вези са пушењем и изложености дуванском диму, примене и поштовања закона, забране рекламирања, пораста цена дуванских производа и значајном смањењу илегалне трговине дуванским производима.
Председник Комисије за превенцију употребе дувана Министарства здравља Срмена Крстев рекла је да је највећи проблем у свету и Србији пораст броја пушача међу млађом популацијом.
Она је указала на то да већина становника Србије зна да је пушење узрочник тешких и бројних болести (88 одсто), да је дувански дим штетан и за непушаче који га удишу из околине (93 одсто) и сматра да пушачи треба да воде рачуна где пуше како не би угрозили здравље других.
Крстев је истакла и да је од почетка примене Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму смањен проценат становника који дозвољавају пушење у свом дому и то са 48 у новембру на 43 одсто у мају.
Уочавају се и промене у понашању пушача – готово половина пушача жели да престане да пуши, а због примене забране пушења на јавним местима петина свих пушача (21 одсто) смањила је број попушених цигарета дневно, нагласила је она.
Шеф Канцеларије СЗО за Србију Дорит Ницан рекла је да у свету дуван годишње усмрти приближно шест милиона људи и да, уколико ништа не би предузимали, у овом веку би од дувана умрло више од милијарду људи.
Директор Института за јавно здравља Србије "Др Милан Јовановић Батут" Тања Кнежевић рекла је да у Србији ради 29 саветовалишта за одвикавање од пушења и да је амбиција да се у свакој општини отвори по једно.