Београд, 23. мај 2011. године – Заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је Влада Србије спремна да предузме све додатне максималне мере из своје надлежности и у сарадњи са Европском унијом како би смањила број лажних азиланата.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је, отварајући округли сто на тему "Мониторинг и контрола слободног визног режима са ЕУ – национални одговор" у Палати Србије, подсетио на низ предузетих активности Владе и Министарства унутрашњих послова које су већ довеле до позитивних помака у смањењу броја лажних азиланата.
Према његовим речима, број лажних азиланата из наше земље који је евидентиран у претходном периоду у Немачкој, Шведској, Белгији и Луксембургу у априлу је смањен.
Заменик председника Владе је с тим у вези навео пример Немачке где је у новембру 2010. године било евидентирано приближно 1.100 особа из Србије које су тражиле азил, док је у априлу тај број износио 227.
Број лажних азиланата се смањује и у Белгији и у априлу је евидентирано њих 106, док их је у марту било 183, истакао је он и напоменуо да се 98 одсто захтева за азил одбије, а међу онима који га траже највише има Рома и Албанаца, као и Бошњака.
Уз оштрију контролу границе и сталне провере туристичких агенција и превозника, присутна је и снажна информативна кампања усмерена на објашњавање лажним азилантима да азил неће добити, нагласио је Дачић.
Начелник Управе Граничне полиције и председник Комисије за праћење безвизног режима Владе Србије Ненад Бановић указао је на позитиван тренд у смањењу броја лажних азиланата и најавио и наставак активности у том циљу, као и сарадњу са полицијама Мађарске и Хрватске.
Шеф Делегације Европске комисије у Србији Венсан Дежер поручио је да број лажних азиланата из Србије у државе ЕУ мора хитно да се смањи како би остала очувана визна либерализација за грађане Србије.
Дежер је поздравио мере које је предузела Влада Србије и у име Европске комисије изразио спремност да заједно са српским властима ради на решавању тог проблема.
Он је саопштио да је неколико месеци после одобравања безвизног режима Србији у неким од држава ЕУ број оних који су тражили азил био и десет пута већи него пре увођења безвизног режима.
Сада је тај број пет до шест пута већи, навео је Дежер, уз оцену да то захтева јачање мера у циљу смањења броја лажних азиланата.
ЕУ ће због повећаног броја азиланата из Африке до јуна, на захтев држава чланица ЕУ, сачинити предлог конкретних мера за спречавање те појаве, нагласио је он и додао да ће тада бити разматрана и ситуација у вези са Србијом.
Према његовим речима, не треба заборавити да појачана контрола изласка из Србије мора да се обавља уз пуно поштовање људских права и да не сме бити на било који начин обележена ниједна мањинска група.