Крагујевац, 17. мај 2011. године – Потпредседник Владе Србије Верица Калановић изјавила је данас у Крагујевцу на отварању конференције "Инвестициони пројекти градова Србије из области обновљиве енергије и енергетске ефикасности" да Србија има значајне потенцијале када је реч о обновљивим изворима енергије.
 |
Фото: infobiro.tv |
Калановић је том приликом изразила задовољство због тога што велики број општина и градова у нашој земљи у овом тренутку има готове пројекте који су везани за енергетску ефикасност и коришћење обновљивих извора.
Реализација пројеката из области обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности биће ефикаснија и јефтинија уколико се добро уради и техничка припрема, рекла је она.
Такође, Калановић је упозорила на то да ће Србија морати да увози знатно већу количину енергената за дневне потребе уколико се не окрене алтернативним изворима и додала да су необновљиви извори енергије у нашој земљи више него скромни, а реч је о угљу, нафти и земном гасу.
Она је подсетила на то да је Влада Србије 2011. прогласила за годину енергетске ефикасности и да субвенционише киловат-час створен из обновљивог извора енергије, при чему је напоменула да Србија има значајне потенцијале у обновљивим изворима енергије, а ради се о ветру, соларној енергији, геотермалним изворима, биомаси и хидропотенцијалима.
Поменута конференција окупила је представнике 23 општине у Србији које имају припремљену документацију за 43 пројекта, као и представнике Немачке развојне банке "КфW", Банке Интеза и Фолкс банке, који ће у разговорима са носиоцима пројеката представити услове за кредитирање и финансирање.
Председник Управног одбора Централноевропског форума за развој (ЦЕДЕФ) Јованка Арсић-Каришић навела је да је укупна вредност свих пројеката више од 150 милиона, а појединачно вреде од 70.000 до 90 милиона евра.
Она је саопштила да су пројекти разнолики и да се односе на више области енергетске ефикасности и обновљивих извора, као што су мини-хидроелектране, расвета, геотермални извори, уз напомену да њихова судбина директно зависи од договора инвеститора и општина које су припремиле те пројекте.
Конференцију организује Централноевропски форум за развој (ЦЕДЕФ), у сарадњи са Агенцијом за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА) и градом Крагујевцем.
Скупу присуствују представници Европске уније и међународних инвестиционих фондова, међународних финансијских институција, иностраних и домаћих пословних асоцијација и локалних самоуправа.
Калановић је данас посетила и Горњи Милановац, где је приликом обиласка фабрике "Металац" оценила да је та компанија доказ да се у Србији може успешно пословати и у условима светске економске кризе захваљујући способним људима посвећеним послу и доброј организацији.
Она је разговарала и са привредницима Горњег Милановца и најавила низ нових мера за подстицање улагања у развој привреде и убрзано запошљавање.
Према њеним речима, пословне банке ће репрограмирати отплату кредита предузећима која имају посла, а биће пооштрена и казнена политика према онима који се баве радом на црно.
Она је најавила да ће убудуће бити онемогућено регистровање нове фирме онима који су упропастили претходна предузећа, па су она отишла у стечај, радници остали без посла, а повериоци без потраживања.