Зајам ЕИБ-а највећи финансијски подстицај извозном сектору Србије
Београд, 17. мај 2011. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да је зајам Европске инвестиционе банке (ЕИБ), који је Србија са том банком потписала јуче у Луксембургу, до сада највећи финансијски подстицај извозном сектору наше земље.
Ђелић је у изјави за Радио-телевизију Србије оценио да тај зајам представља потврду да се реализација фабрике и инвестиција “Фијат аутомобили Србија” одвијају по плану, при чему је нагласио да ће Србија наставити одговорно да води своје финансије.
Потпредседник Владе је најавио да ће 500 милиона евра зајма ЕИБ-а добити “Фијат аутомобили Србија”, у којој “Фијат” има 70 одсто, а Србија 30 одсто власништва, и то, како је истакао, представља финансијску потврду да се реализација те фабрике и та инвестиција одвијају према плану.
Он је објаснио да од тих 500 милиона евра Србија гарантује са 200 милиона евра, “Фијат” са 100 милиона евра и специјализована агенција за извоз из Италије са 200 милиона евра за ту фирму која ће новац вратити од продаје аутомобила.
У том смислу, како је навео, то је гаранција да компанија “Фијат аутомобили Србија” крене са производњом и очекује се да већ у првој години има извоз у вредности између 1,3 и 1,5 милијарди евра.
Ђелић је изразио очекивање да ће, уз подршку коју ће добити од групације “Фијат”, без икаквих проблема фирма вратити тај зајам, и најавио да би до краја године требало да почне пробна производња, а већ наредне, односно у првој години производње, у тој фабрици би се производило између 200.000 и 300.000 возила на годишњем нивоу.
Према његовим речима, двеста педесет милиона евра намењено је скоро искључиво познатим и најјачим домаћим извозницима и држава омогућава успешним предузећима као што су “Тигар” у Пироту, Ваљаоница бакра и алуминијума у Севојну и “Пионир” или “Симпо” из Врања да добију кредите под условима које имају и њихови конкуренти.
Он је саопштио да су предвиђени кредити на седам година, са почеком од две године, и до 12 година, са почеком од четири године и каматом која је по тренутним тржишним условима између четири и пет одсто на годишњем нивоу.
Ђелић је рекао да је Србија једна од најмање задужених економија у Европи и да дуг који има гаранцију државе представља 43 одсто бруто домаћег производа, за разлику од Хрватске који је већ на приближно 60 одсто, док је у земљама које су у проблему, као што је Грчка, већ на 100, односно 120 одсто.
Потпредседник Владе је нагласио да државна задужења морају бити искључиво за инфраструктуру, односно аутопутеве и железнице, који омогућавају конкурентност свих предузећа и бољи живот за грађане.
Државна задужења требало би да побољшају извоз и донесу новац привреди и грађанима, а не да буду намењена потрошњи, напоменуо је Ђелић.