Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Оштре мере у циљу смањења броја лажних азиланата

Оштре мере у циљу смањења броја лажних азиланата

Београд, 10. мај 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић најавио је данас да ће полиција предузети оштре мере у циљу смањења броја лажних азиланата, при чему је упутио позив представницима Европске уније и мањина у Србији да сарађују на решавању тог проблема.

Фото: Танјуг

Дачић је новинарима након састанка са руководством МУП-а и Дирекције полиције, чија су тема били лажни азиланти, нагласио да ће план активности на решавању овог питања бити реализован одмах јер је визна либерализација врхунски национални интерес.

Он је поручио да ће полиција наставити истрагу и хапсити одговорне за кршење визне либерализације и додао да се у јавности углавном говори о Албанцима са Косова који су добијали пасоше уз лажну пријаву пребивалишта.

Према његовим речима, полиција ће наставити истрагу јер су злоупотребе могуће у полицији, другим државним органима, као и међу грађанима који дају лажна пребивалишта.

Предмет истраге, како је указао, биће туристичке агенције и организатори путовања у земље ЕУ како би се утврдило да ли има организованог пребацивања лажних азиланата.

Дачић је навео да ће гранична полиција пооштрити контролу на границама и враћати све који немају повратне карте или довољно новца за боравак у ЕУ, уз напомену да би овакве мере требало да спроводи и ЕУ.

Полиција ће, како је додао, покренути медијску кампању о овој теми и то на оним телевизијским станицама које пристану да спотове емитују бесплатно јер МУП нема средстава да плати ту кампању.

Заменик председника Владе је најавио да ће о овом питању разговарати са представницима националних мањина у Србији и представницима ЕУ.

Одржаћемо састанак са представницима Рома, Албанаца и Бошњака јер они чине 85 одсто броја лажних азиланата, који не би требало да себе и породице излажу малтретирању с обзиром на то да неће добити азил, а себи ће створити проблеме. Позваћу их да заједно радимо на томе да свима буде боље јер они неће ништа добити, а сви ћемо изгубити, рекао је Дачић.

Он је оценио да би било лоше да се питање визне либерализације претвори у нетрпељивост према мањинама јер, како је рекао, не траже искључиво мањине азил, а као пример навео је Мађаре који уопште не траже азил.

Дачић је најавио да ће уз помоћ других држава бити направљена база података о илегалним имигрантима, коју ће користити искључиво МУП.

Азил је категорија која говори о прогону, а Србију све земље ЕУ сматрају слободном. Препоручићемо ЕУ да помогне тако што ће попут Норвешке установити списак сигурних земаља, објаснио је заменик председника Владе.

Он је указао на то да је Норвешка проблем лажних азиланата решила врло брзо стављањем Србије на списак сигурних земаља и додао да је ове године у тој земљи било само 30 лажних азиланата из Србије.

У Луксембургу се, међутим, тај проблем решава и по годину дана, а у неким земљама лажни азиланти имају право и да раде док им се не реши статус, рекао је Дачић.

Заменик председника Владе је потврдио да ће МУП иницирати промену закона којим ће бити уведено кривично дело организовање илегалних миграција, а од ЕУ ће тражити мишљење о мери одузимања пасоша на једну или две године у случајима у којима се утврди злоупотреба слободе кретања.

Дачић је најавио да ће тражити састанке са званичницима ЕУ задуженим за безбедност, као и са званичницима Луксембурга, Белгије, Немачке, Шведске, Француске и Холандије.

Он је прецизирао да се према подацима ЕУ за прва три месеца ове године број лажних азиланата из Србије смањио за 35 одсто у поређењу са децембром 2010. године.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs