Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Измене Кривичног законика због повећаног броја лажних азиланата

Измене Кривичног законика због повећаног броја лажних азиланата

Београд, 10. мај 2011. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да ће ускоро бити предложене измене и допуне Кривичног законика због повећаног броја лажних азиланата који из Србије одлазе у земље Европске уније.

Фото: Фонет

Ђелић је на годишњој конференцији на тему “Реформе: политичка воља и/или административни капацитет”, одржаној поводом Дана Европе, истакао да Србија, која је ратификовала Паневропску конвенцију где се илегалне миграције препознају као кривично дело, има упориште у том документу за промену свог Кривичног законика.

Он је објаснио да ће измене и допуне Кривичног законика омогућити препознавање тог кривичног дела и то ће помоћи полицији да на основу базе података хапси људе који се тиме баве.

У оквиру сузбијања појаве лажних азиланата из Србије биће предузет и низ других мера, како у земљи, тако и у сарадњи са европским партнерима, саопштио је потпредседник Владе и додао да ће се кренути са много широм медијском кампањом како би се објаснило да државе ЕУ које су давале новчане надокнаде више то неће да раде.

Са европским партнерима, како је навео, разговараће се и о томе да се од држава шенгенског простора добију тачни подаци о онима који злоупотребљавају безвизни режим.

Он је напоменуо да је број лажних азиланата у појединим државама ЕУ смањен, при чему је као пример навео Шведску.

С обзиром на то да су Роми и Албанци углавном највише заступљени међу лажним азилантима, Ђелић је нагласио да ће Србија све своје грађане који угрозе безвизни режим третирати на исти начин, без икаквог одвајања по етничкој основи.

Једна од мера у спречавању појаве лажних азиланата јесте и могућност да им се ускрати добијање биометријског пасоша, као и да им се на неко време ограничи путовање у државе ЕУ, истакао је потпредседник Владе.

Директор Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић оценила је да је најважније радити са европским партнерима како би били означени само они који злоупотребљавају безвизни режим, а да се не погорша положај мањинских група.

Према њеним речима, циљ информационе кампање у Србији, али и у земљама чланицама ЕУ, јесте да је тражење азила једно, а решавање економских проблема у земљи нешто друго.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs