Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Подршка Луксембурга европском путу Србије

Подршка Луксембурга европском путу Србије

Београд/Луксембург, 5. мај 2011. године – Заменик председника Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић разговарао је данас у Луксембургу са замеником премијера и министром спољних послова те земље Жаном Аселборном и министром за рад, запошљавање и миграције Николасом Шмитом.

ВИДЕО: Састанак Жана Аселборна и Ивице Дачића



Дачић је након састанка на конференцији за новинаре изразио задовољство разговорима које је водио са министрима о међусобним односима, ЕУ интеграцијама и азилу.

Заменик председника Владе је, такође, исказао захвалност Луксембургу на подршци коју пружа Србији на њеном европском путу.

Та подршка је веома важна управо у наредним месецима када се одлучује о статусу Србије у европским интеграцијама, истакао је он и нагласио да је визна либерализација за грађане наше земље једна од најважнијих тековина.

Према његовим речима, слобода кретања може бити и злоупотребљена, а пример за то су такозвани лажни азиланти.

Не постоји разлог за тражење азила јер је Србија слободна земља и у њој нема политичке репресије, нагласио је Дачић, при чему је навео податак да су 95 одсто тражиоца азила Роми, Албанци и мањим делом Бошњаци, као и да их највише има у Шведској, Немачкој, Белгији и Луксембургу.

Он је рекао да ће се у сарадњи са другим земљама и убудуће још ефикасније предузимати мере како би се смањио овај број, као што су оштрија контрола граница, подизање јавне свести, одржавање састанака са представницима ромске и албанске заједнице у Србији и испитивање да ли постоје организоване групе које се баве пребацивањем људи преко границе.

Постоји могућност да се појединцима који траже азил у више земаља одузме путна исправа због злоупотребе слободе кретања, али то питање ће се и даље разматрати, рекао је он.

Заменик председника Владе је оценио да би одлука о суспензији визне либерализације била јако лоша и пренео спремност да се са партнерима ради на поправљању ситуације.

Дачић и Шмит су изразили спремност да заједно раде на превазилажењу свих проблема, што је добар пример европске сарадње.

Министри су поздравили добру сарадњу коју имају, а Шмит је истакао да је отворено ново поглавље у односима двеју земаља и да ће се сви проблеми заједнички решавати, као и да би сви Европљани требало да се слободно крећу, уз поштовање прописа.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs