Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Допринос МУП-а европским интеграцијама Србије

Допринос МУП-а европским интеграцијама Србије

Београд, 4. мај 2011. године – Заменик председника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је МУП позитивним резултатима на очувању безбедности и стабилности допринео стратешком опредељењу Србије – укључењу у европске интеграционе токове.

Фото: Танјуг

Дачић је на састанку са амбасадорима земаља Европске уније, Сједињених Америчких Држава, Руске Федерације и НР Кине акредитованим у Србији истакао да је остварена ефикасна борба против свих видова криминала и корупције.

Посебан акценат МУП даје развоју свих видова међународне сарадње као важном предуслову за успешну борбу против угрожавања безбедности грађана и државе, нагласио је заменик председника Владе.

Он је саопштио да је и поред повећаног броја јавних окупљања очуван јавни ред и мир и умањен је број прекршаја.

Према његовим речима, настављена је тенденција смањења међунационалних и међуконфесионалних инцидената и обезбеђена је заштита и сигурност свих мањинских заједница у Србији.

Дачић је напоменуо да је очувано и стабилно стање безбедности на државној граници, где су настављене активности на примени Стратегије интегрисаног управљања границом, са посебним нагласком на техничко опремање граничне полиције.

Стабилно стање безбедности је, како је навео, очувано и на подручју Копнене зоне безбедности и општина Прешево, Бујановац и Медвеђа, али су опасности од терористичког деловања у тој области и даље присутне.

Такође, он је нагласио да је Влада Србије чврсто опредељена и одлучна да спречи одлазак лажних азиланата из наше земље у државе ЕУ.

Свесна овог проблема, Влада Србије је спремна да самостално и у сарадњи са државама ЕУ предузме све мере у циљу ефикасног решавања проблема и спречавања будућих појава злоупотребе права на азил, нагласио је Дачић.

Заменик председника Владе је навео да су у протеклом периоду у државама чланицама ЕУ где је тај проблем забележен контактиране институције надлежне за питања азила и миграција и подсетио на то да је потом у Србији спроведена медијска кампања о томе шта безвизни режим подразумева.

Укупан број држављана Србије који су поднели захтев за азил на територији ЕУ од септембра 2009. до септембра 2010. године је 10.850, навео је Дачић и напоменуо да је у нашу земљу током прошле године враћено њих 4.254 на основу Споразума о реадмисији.

Влада је крајем фебруара ове године формирала комисију за праћење спровођења визне либерализације чији је задатак да константно надгледа проблем илегалних миграната и предлаже мере у циљу заустављања те појаве, истакао је Дачић.

Према његовим речима, представници МУП су одржали низ састанака са колегама из многих држава, укључујући Мађарску и Немачку, и учествовали су у раду међународних полицијских организација које се баве том проблематиком.

У поређењу са децембром 2010. године број азиланата је смањен за 35 одсто, а главна одредишта и даље су Немачка, Шведска и Белгија, рекао је он, при чему је навео да је број повратака, добровољних и принудних, већи у односу на број нових захтева за стицање азила.

Дачић је саопштио да постоје одређена упозорења о порасту захтева у неким чланицама ЕУ попут Луксембруга и најавио да ће се у наредном периоду пратити стање у тим државама.

Он је на састанку пренео амбасадорима да могу бити уверени у то да у Србији имају поузданог партнера на кога могу да се ослоне и у заједничком решавању проблема лажних азиланата.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs