Ефикасан рад на изради закона неопходних за добијање статуса кандидата за ЕУ
Београд, 15. април 2011. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да надлежни државни органи имају нешто више од месец дана да доставе Скупштини Србије законе чијим ће усвајањем бити задовољене кључне препоруке Европске комисије, што је претпоставка за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ.
Ђелић је у интервјуу за агенцију Танјуг рекао да је у првом тромесечју остварено добро пролазно време када је реч о задовољавању препорука Европске комисије и навео да тек предстоји усвајање најкомпликованијих закона – оних којима се уређује политички и изборни систем и питање реституције.
Сада је време да се ради, да се посветимо унутрашњим реформама, на нама је да обезбедимо све елементе да мишљење Европске комисије, које ће бити публиковано 12. октобра, буде најпозитивније могуће, и да не препоручи само статус кандидата већ и отпочињање преговора, навео је он и изразио наду да ће преговори о приступању почети у првој половини следеће године.
Према његовим речима, након објављивања мишљења Европске комисије, почеће велика дипломатска акција Србије, која ће трајати до средине децембра, када ће земље чланице ЕУ заузети позицију о српској кандидатури.
Потпредседник Владе је истакао да ће Европска комисија већ 15. јуна почети са припремом мишљења о кандидатури Србије, али је пошто Влада не жели да важни закони буду усвајани по хитном поступку, рок за достављање закона Скупштини знатно краћи.
Влада Србије ће ефикасно радити јер желимо да избегнемо слање ових битних закона по хитној процедури и зато време да се ти закони пошаљу у парламент није два месеца, већ тек нешто више од месец дана, напоменуо је Ђелић.
Пред нама је, како је навео, изузетно изазован месец да припремимо квалитетне законске предлоге који ће до лета обезбедити да Србија испуни кључне услове да добије статус кандидата и датум почетка преговора.
Према његовим речима, у предстојећем периоду у нашој земљи се очекује интензивна и аргументована расправа о најосетљивијим темама које треба да буду уређене законом, попут реституције, при чему је неопходан компромис свих заинтересованих страна о тим темама.
Србија у политичком смислу никада није имала бољи рејтинг у ЕУ, а разлог је то што званични Београд протеклих година води мирољубиву и реформску политику, нагласио је Ђелић.
Ово је припрема стартних позиција Србије и ЕУ, саопштио је потпредседник Владе и додао да преговарачка позиција наше земље мора да буде у складу са нашим интересима, а позиција ЕУ биће синтеза интереса свих држава чланица и институција ЕУ.
Припремамо се да преговори крену у разумном року и да Србија, када започне преговоре, ефикасно и бранећи своје интересе те преговоре заврши, навео је Ђелић.