Београд, 7. април 2011. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да је Влада данас усвојила мере које ће грађанима омогућити да знатно лакше отплаћују узете кредите тако што ће им бити омогућен грејс период до 24 месеца.
 |
Слева: Дејан Шошкић, Мирко Цветковић и Верољуб Дугалић |
Цветковић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, објаснио да та мера има за циљ да грађанима, који то желе и који имају дугорочне кредите, омогући да до 24 месеца отплаћују само камату.
Процењује се да ће по особи трошак отплате кредита у просеку опасти за приближно 50 евра месечно, а буџет тих породица ће за толико бити повећан, истакао је он и навео да се, такође, процењује да ће овим мерама бити обухваћено више од 500.000 грађана.
Председник Владе је најавио да Влада, у сарадњи са Народном банком Србије и Удружењем банака Србије, разматра да сличне мере репрограма кредита као за грађане буду примењене и за привреду.
Влада очекује да од Удружења банака Србије добије иницијалне предлоге за те мере, који ће затим бити даље усаглашавани, рекао је Цветковић.
Према његовим речима, Влада није спремна да спушта цену „Телекома Србије“ испод 1,4 милијарде евра у преговорима са „Телекомом Аустрија“, којем је дат рок за допуну понуде и још се чека њихово изјашњавање.
Сви говоре о монополистичкој позицији у мобилној, а не у фиксној телефонији, указао је он и подсетио на то да ће онај ко купи „Телеком Србија“ имати 98 одсто учешћа у фиксној телефонији.
Цветковић је истакао да се монополистичка позиција другачије посматра у гранама где је потребна лиценца, а другачије у онима где је учешће на тржишту слободно.
Монополистичка позиција није питање натполовичне већине, већ да ли се то веће учешће употребљава на начин супротан слободном тржишту, навео је он и додао да зато постоје регулаторна тела која треба да заштите слободно тржиште.
Генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић рекао је да више од 451.000 кредита грађана испуњава услове да буду репрограмирани у оквиру мера које је данас усвојила Влада.
Дугалић је прецизирао да ће мерама бити обухваћени сви дугорочни кредити са роком доспећа дужим од годину дана, при чему је нагласио да мере не обухватају субвенционисане готовинске и потрошачке кредите који су већ репрограмирани и оне који већ имају уговорен грејс период.
Према његовим речима, просечно умањење рате по кориснику кредита биће 5.012 динара, а укупан износ потенцијалног репрограма 2,26 милијарди динара.
Он је напоменуо да услове за улаз у репрограм испуњава приближно 328.000 готовинских ненаменских кредита, 72.000 потрошачких, 13.000 кредита за адаптацију, 68.000 стамбених и 16.000 пољопривредних кредита.
Предлог мера није обавезујући ни за грађане, ни за банке, али је у интересу и једних и других, навео је Дугалић и изразио очекивање да ће све банке прихватити овај предлог.
Он је додао да се банке још појединачно нису изјасниле о учешћу у овом програму и најавио да ће сутра бити одржан Управни одбор Удружења банака Србије после чега ће банкама бити упућен позив да се укључе у репрограм кредита.
Гувернер Народне банке Србије Дејан Шошкић изјавио је да ће једна од мера које је данас усвојио Извршни одбор централне банке омогућити грађанима који реше да реструктурирају дуг да им кредит изађе из статуса проблематичног.
Услов је да редовно измире минимум три кредитне рате, рекао је он и навео да ће грађанима бити омогућено и да депозите које су положили у банкама као обезбеђење за потрошачке кредите искористе за умањење главнице дуга, а самим тим и за смањење њихових месечних рата.
Шошкић је подсетио на то да је до сада дозвољена висина задужења по кредитима била одређивана процентуално у односу на висину зараде, независно од њеног износа.
Према новој регулативи, узима се у обзир колико је средстава потребно за нормално подмиривање других обавеза грађана и, изузимањем тог дела, рачуна се колико је могуће оптеретити зараду кредитом, објаснио је гувернер.