Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Решавање питања реституције од велике важности за евроинтеграције Србије

Решавање питања реституције од велике важности за евроинтеграције Србије

Београд, 31. март 2011. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да је неопходно да Србија реши питање реституције имовине уколико жели да добије статус кандидата за чланство и да започне преговоре о уласку у Европску унију.

Божидар Ђелић
Фото: Фонет
Ђелић је на трибини "Лидери", одржаној на Факултету за економију, финансије и администрацију, рекао да ће бити размотрени модели за натуралну и финансијску реституцију одузете имовине како би сви били задовољни.

Он је најавио да ће у јуну у парламенту образлагати закон о реституцији и додао да је неопходно исправити историјску неправду, али тако да држава не направи нову неправду и не створи нестабилност неодрживим притиском на јавне финансије.

Потпредседник Владе је нагласио да треба да се донесе и закон о јавној својини и додао да Србија не може да се развија ако нема решене имовинско-правне односе.

Ђелић је, такође, навео да ће Србија моћи да добије додатне две до три милијарде евра у току ове деценије уколико буде прихваћен предлог о прерасподели претприступне помоћи ЕУ за земље западног Балкана.

Он је најавио да ће у понедељак, 4. априла, у Београду бити одржан скуп на коме ће национални координатори за претприступну помоћ са територије западног Балкана размотрити предлог Србије за прерасподелу финансијске помоћи Уније.

Србија је предложила један документ и верујем да ћемо на овом скупу успети да заузмемо заједничку позицију, рекао је потпредседник Владе и додао да су представници наше земље изнели две идеје.

Према његовим речима, прва идеја подразумева линеаризацију претприступне помоћи ЕУ, што значи да земље које иду ка Унији треба да добију нешто више новца пре уласка у ту организацију да би биле спремније, а онда нешто мање када постану чланице.

Друга идеја, како је објаснио, јесте да ми као регион уђемо у ново економско управљање и да, као што ће радити све земље ЕУ, шаљемо своје планиране буџете у Брисел и да, уколико су добри, добијемо додатни подстицај кроз давање гаранција за излазак на тржиште капитала.

Ђелић је у изјави за новинаре након овог скупа саопштио да је Европска комисија од Србије затражила обавештење о тренутном статусу преговора за продају 51 одсто капитала компаније "Телеком Србија".

Он је истакао да су услови за продају „Телекома“ били јасни свим заинтересованим компанијама, уз напомену да купац мора да плати бар 1,4 милијарде евра за 51 одсто капитала да би постао власник.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs