Београд, 25. март 2011. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Зоран Станковић изјавио је данас да ће ресорно министарство покушати да направи здравствени систем у коме ће бити регистроване и санкционисане лекарске грешке.
Станковић је на конференцији за новинаре, након састанка са групом грађана који сматрају да су чланови њихових породица умрли грешком лекара, рекао да је раније саопштење Министарства здравља, по коме је испоштована процедура лечења петогодишње Дијане Маринковић, било неаргументовано и упутио извињење породици.
Испоставило се да је било недоследности у лечењу девојчице, а из Министарства здравља је било саопштено да је испоштована процедура лечења, објаснио је он.
Он је рекао да због несагласности са законом није било могуће донети нови Правилник о ванредном стручном надзору у здравственим установама, што је био најважнији захтев ожалошћених породица на ранијим састанцима са бившим министром здравља.
У наредних 15 дана ћемо послати одговоре породицама зашто није израђен тај правилник, рекао је министар и додао да је у питању законска процедура.
Породице су, како је указао, навеле и да проблем представља разлика између унутрашњег налаза и судско-медицинског вештачења о лечењу и узроку смрти њихових најмилијих.
Станковић је истакао да ће под хитно бити одржан састанак на коме ће се разјаснити поступак у тим ситуацијама.
Он је рекао и да ће разговарати са представницима Министарства правде о томе да суђења у којима породице оптужују лекаре за несавесно лечење буду приоритет.
Покушаћемо да направимо систем у коме ће се регистровати лекарске грешке, санкционисати и предузимати све да оне буду минималне, пошто је немогуће да се оне не дешавају, нагласио је министар.
Дијана Маринковић је умрла 7. јануара од гушења које је било последица упале грла. Обдукција је показала да је девојчица умрла због лекарског пропуста и да је трахеотомија, односно поступак ослобађања дисајних путева, рађена на мртвом детету, а против два лекара је подигнута оптужница.
Председник Лекарске коморе Србије Татјана Радосављевић истакла је да се та комора залаже за увођење протокола лечења и да сваки лекар мора лично да одговара за своје пропусте.
Она је најавила увођење осигурања од професионалне одговорности за лекаре и оценила да ће на тај начин они бити заштићенији, а породице које оптужују лекаре за професионалну грешку брже долазити до својих обештећења.
Од понедељка, 28. марта, лекари ће бити обавештавани о томе, рекла је Радосављевић, уз напомену да то није осигурање од лекарске грешке већ од професионалне одговорности.
Према њеним речима, биће убрзана процедура обештећења и нигде се неће појављивати лекари већ осигуравајућа кућа.
Министар здравља и председник Лекарске коморе Србије сложили су се о томе да највећи број лекара свој посао обавља одговорно и да су за несавестан рад одговорни појединци.