Кикинда, 25. март 2011. године – Потпредседник Владе Србије за привредни и регионални развој Верица Калановић изјавила је данас да је захваљујући сајмовима запошљавања у току прошле године запослено више од 10.000 људи и позвала младе да користе шансу за добијање посла путем оваквих манифестација.
 |
Фото: Танјуг |
Калановић је, отварајући Сајам запошљавања у Кикинди, истакла да су те манифестације једна од активних мера које предузима Министарство економије и регионалног развоја у циљу смањења незапослености.
Она је прецизирала да је у Србији тренутно незапослено приближно 19,2 одсто становништва, колико и у Кикинди, и напоменула да Влада предузима све расположиве мере како би се смањила незапосленост.
Директор Националне службе за запошљавање Дејан Јовановић рекао је да је та служба припремила 16 програма и више од седам милијарди динара за активне мере запошљавања у 2011. години, којима ће се финансијски помоћи запошљавање приближно 60.000 људи.
Јовановић је навео да је према подацима Националне службе за запошљавање у Кикинди више од 6.000 људи без посла и додао да је планирано да се, захваљујући активним мерама, ове године запосли више од 1.500 људи у тој општини.
Калановић је данас обишла и Фабрику синтетичког каучука (ФСК) у Елемиру код Зрењанина, која послује у саставу ХИП "Петрохемије".
Она је том приликом најавила да ће "Петрохемија" инвестирати у поменуту фабрику 1,5 милиона евра у циљу унапређења заштите животне средине и побољшања енергетске ефикасности.
Према њеним речима, Влада ће подржати тај инвестициони циклус који предвиђа изградњу постројења за претварање гаса у корисну енергију.
Том инвестицијом на годишњем нивоу фабрика ће уштедети приближно 1,4 милиона евра, навела је Калановић и додала да је пуштање у рад нових постројења планирано у току 2012. године.
Према њеним речима, на тај начин ће 500 кубних метара гаса - такозване фракције Ц4 која одлази у атмосферу, бити претворено у енергент, а тиме ће бити смањена и потрошња природног гаса.
Тај пример представља доказ да у Србији постоји много неискоришћених ресурса, знања и иницијативе, указала је она и истакла да ће инвестирана средства бити враћена током 14 месеци.
Директор ФСК Милован Еремић рекао је да та фабрика тренутно ради пуним капацитетом, односно да су сва три погона у функцији, као и да 80 одсто произведеног каучука одлази на страно тржиште, у 23 европске земље и Кину.
Према његовим речима, фабрика тренутно производи приближно 22.000 тона каучука и неколико десетина хиљада тона осталих производа годишње.