Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија инсистира на независној истрази о трговини органима на Космету

Србија инсистира на независној истрази о трговини органима на Космету

Београд, 24. март 2011. године – Председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије Вељко Одаловић изјавио је данас да ће Србија инсистирати на независној међународној истрази о трговини органима отетих и заробљених Срба и других неалбанаца на Косову и Метохији.

Вељко Одаловић и Миољуб Виторовић
Фото: Фонет

Одаловић је на конференцији за новинаре на годишњицу НАТО бомбардовања истакао да је било потребно 12 година да једна кредибилна институција попут Парламентарне скупштине Савета Европе смогне снаге и призна да су се на Косову и Метохији од 1999. године догађали страшни злочини над Србима, Ромима, Ашкалијама и Албанцима лојалним држави Србији.

Према његовим речима, НАТО бомбардовање 1999. године није решило ниједан проблем, већ само продубило трагедију и омогућило да српском покрајином управљају криминални кругови, а да злочинци остану некажњени.

Он је нагласио да је први пут у Извештају специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија описано реално стање и показана немоћ међународне заједнице која је допустила да се злочини догоде зато што је припаднике Ослободилачке војске Косова (ОВК) третирала као партнере и била с њима у спрези.

То је за последицу имало, како је рекао, и нестанак 1.821 особе, међу којима се још трага за више од 540 Срба и других неалбанаца.

Зато је неопходно инсистирати на формирању независног тела које ће спровести непристрасну истрагу о трговини људским органима, рекао је Одаловић и истакао да Еулекс то није у стању да учини.

Истрага коју је водио УНМИК показује да су међународни представници још 2003. године имали информације о путевима пребацивања људи, датумима, возилима, именима учесника злочина и да се тада могло много урадити, навео је он.

Одаловић је указао на то да су независну истрагу јуче подржали председник Србије и председник Владе Руске Федерације.

Он је изразио наду да ће се ово питање наћи на дневном реду дијалога Београда и Приштине, за шта је српска страна потпуно спремна, али да је за то потребна и добра воља албанске стране.

Заменик тужиоца за ратне злочине Миољуб Виторовић изјавио је да се Тужилаштво за ратне злочине трудило да прикупи доказе и обезбеди сведоке валидне за истрагу коју би водило неко међународно независно тело.

Виторовић је истакао да, поред Извештаја специјалног известиоца Савета Европе, постоје сигурни докази и сведоци о којима сада не може да говори.

Док год не будемо веровали у заштиту сведока, нећемо дати имена, као што та имена не да ни Дик Марти, рекао је заменик тужиоца за ратне злочине.

Он је, такође, изнео мишљење да албански и међународни органи на Космету нису у стању да непристрасно воде истрагу о трговини људским органима, јер би то досад урадили, што доказује и више убијених сведока.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs