Београд, 24. март 2011. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Зоран Станковић изјавио је данас да Србија бележи нижу стопу оболевања од туберкулозе у односу на земље у окружењу и друге државе у региону Европе.
|
Фото: Танјуг |
Станковић је на конференцији за новинаре, поводом Светског дана борбе против туберкулозе, који се обележава 24. марта, истакао да је реализацијом пројекта "Контрола туберкулозе у Србији" ојачан систем здравствене заштите кроз едукацију здравствених радника, опремање лабораторија и пулмолошких служби, набавку лекова и успостављање електронског система за прикупљање података о туберкулози.
Он је рекао да се током спровођења овог пројекта радило и на активном трагању за оболелима од туберкулозе у ризичним популацијама, што је довело до значајног смањења стопе оболевања од туберкулозе у Србији – са 32 новооболела на 100.000 становника у 2005. на 23 оболела на 100.000 становника у 2009. години.
Шеф Канцеларије Светске здравствене организације у Београду Дорит Ницан-Калушки навела је да у региону Европе стопа пријављивања туберкулозе опада од 2005. године, тако да је просек за регион у 2009. години износио 36,8 пријављених на 100.000 становника.
Она је истакла да је Србија успела да одржи ниску стопу оболевања од мултирезистентне туберкулозе, као и да има добре резултате исхода лечења и мали број прекинутих лечења, односно оболелих од туберкулозе за које се не зна да ли су претходно лечени или не.
Председник Републичке комисије за туберкулозу Гордана Радосављевић-Ашић нагласила је да су у Србији доступни сви потребни лекови провереног квалитета за лечење ове болести, укључујући и лечење мултирезистентне туберкулозе.
Она је навела податак да оболелих од те болести у Србији има мало и додала да се сви подаци о оболелима добијају кроз компјутерску мрежу из сваког округа у Србији, који имају по једну лабораторију опремљену за квалитетну дијагностику туберкулозе.
Светски дан борбе против туберкулозе обележава се у знак сећања на Роберта Коха, који је 24. марта 1882. године открио бацил који изазива туберкулозу, што је отворило пут ка дијагностици и лечењу ове болести.