Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија се залаже да УН обаве попис у српским срединама на Космету

Србија се залаже да УН обаве попис у српским срединама на Космету

Београд, 23. март 2011. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да ће Србија наставити да инсистира на томе да попис становништва у српским срединама на подручју Космета обаве Уједињене нације, у складу са Резолуцијом 1244.

Фото: novosti.rs
Званични сајт Владе преноси овај разговор.

Став Србије о предстојећем попису у покрајини:

- Због неприхватања приштинских власти да попис у срединама јужно од Ибра надгледају Уједињене нације, које су засад пристале да обаве попис само на северу покрајине, наш став је да косовске институције не могу да пописују Србе и њихову имовину. Осим што немамо поверења у поменуте институције, питање је како пописати приближно 250.000 расељених и значајан део српске имовине која је и даље оштећена или узурпирана. Зато ћемо и даље инсистирати на томе да попис у српским срединама на подручју покрајине обаве УН, у складу са Резолуцијом 1244.

Могућност евентуалних манипулација око пописа:

- Недавна крађа на косовским изборима порука је да албанске власти чине све да стање на терену прикажу у своју корист, а предстојећим пописом свакако желе да умање број Срба на Космету. Зато је став Владе Србије да Срби јужно од Ибра не треба да учествују у поменутом попису уколико га не спроводе УН.

Теме преговора Београда и Приштине у другој рунди:

- Још се договарамо које ће теме бити на дневном реду јер то не зависи само од Београда, већ и од Приштине и међународне заједнице. Али, јасно је да ће то бити питања која оптерећују свакодневни живот становника Космета, као што су струја, телекомуникације...

Питање таблица биће једна од тема дијалога Београда и Приштине. Не желим да прејудицирам решење овог питања, јер чему преговори уколико се решења намећу једностраним потезима.

Да ли сте оптимиста у вези са исходом преговора?

- Почетак преговора улива оптимизам, о чему сведоче изјаве све три стране у преговорима - српске, албанске, али и представника Европске уније. То заиста улива наду да ће се кроз преговоре доћи до компромисних решења за сва спорна питања како би се побољшао, пре свега, живот Срба у покрајини, али и свих становника Космета.

О ставу приштинског тима да су преговори који се воде само техничке природе и да неће бити речи о статусу:

- Свако питање које се покрене, почев од наизглед једноставних па до оних најозбиљнијих, оптерећено је статусом. Због тога је неизбежно разговарати и о статусу који за српску страну још није решен, а без наше сагласности не може се ни доћи до трајног решења статуса.

О недавним хапшењима особа оптужених да су починиле ратни злочин на Космету, укључујући и једног од команданата ”ОВК” Фатмира Љимаја:

- Мислим да треба похвалити Еулекс што је почео да се ангажује на задацима за које је добио мандат. Добро је што су почели да се истражују злочини почињени над Србима и мислим да је то охрабрујући потез да ће сви починиоци злочина бити процесуирани и кажњени. Због тога нећемо одустати од инсистирања на томе да се открију починиоци најгнуснијих злочина над косметским Србима, почев од убиства деце у Гораждевцу, жетелаца у месту Старо Грацко, минирања аутобуса ”Ниш-експреса”, убиства породице Столић из Обилића...

Истрага навода из извештаја Дика Мартија о трговини људским органима:

- Сигурно је да нећемо дозволити да се заташкају или ”гурну под тепих” тако озбиљни злочини као што је случај са трговином органима киднапованих Срба и сигуран сам да међународна заједница неће дозволити да оптужбе из Мартијевог извештаја остану непроцесуиране. Зато мислим да би требало оформити посебно судско тело које би се бавило овим случајем, поготову што упркос тврдњама Еулекса да поседују све неопходне капацитете, мислим да ова мисија самостално неће успети да истражи овако озбиљне злочине. Осим што немају мандат да делују у Албанији, један од јако озбиљних проблема са којима се може суочити мисија ЕУ на Космету у погледу истраге о трговини органима јесте и заштита сведока.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs