Београд, 3. март 2011. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас да Предлог закона о социјалној заштити предвиђа повећање броја корисника свих услуга социјалне заштите и већа новчана давања за најсиромашније грађане, као и развој услуга социјалне заштите на локалном нивоу.
Љајић је, образлажући тај документ у Скупштини Србије, рекао да ће број корисника новчане социјалне помоћи бити повећан за најмање 80.000 људи и навео да ће због повећаних износа и броја корисника издвајања из буџета бити већа за приближно 70 одсто.
Услед ефеката економске кризе број сиромашних је током последње две године порастао, истакао је министар и напоменуо да Србија, према подацима Светске банке, спада у земље са високом стопом сиромаштва.
Овај предлог закона, како је навео, уводи и нове групе корисника, које су у пракси социјалне заштите до сада биле недовољно препознате, као што су жртве насиља у породици, жртве злостављања, занемаривања и самозанемаривања и трговине људима.
Према његовим речима, предложена решења предвиђају и развој услуга социјалне заштите на локалном нивоу, за шта ће општине и градови добијати посебна средства из буџета намењена за дневне боравке за децу са сметњама у развоју, за домове за старе и за развијање услуга за помоћ у кући.
Такође, Љајић је нагласио да овај нови законски предлог подстиче и развој хранитељства.
Предлог закона о социјалној заштити почива на међународним стандардима који подразумевају поштовање и најбоље интересе корисника, њихову активну улогу у дефинисању и избору услуга, развој социјалних услуга на локалном нивоу и решавање проблема корисника без издвајања из средине у којој живе, закључио је он.