Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Позив Савету за људска права УН да подржи истрагу о трговини органима на Косову

Позив Савету за људска права УН да подржи истрагу о трговини органима на Косову

Београд/Женева, 1. март 2011. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић данас је у Женеви позвао Савет за људска права Уједињених нација (УН) да подржи захтев Србије за спровођење свеобухватне међународне истраге о трговини људским органима на Косову и Метохији.

Фото: Фонет
Јеремић је на 16. заседању овог савета нагласио да Србија инсистира на кредибилној и транспарентној кривичној истрази како би се потврдила истинитост ових оптужби.

Да би истрага била ефикасна и свеобухватна она мора бити под међународним мандатом и одговорна пред међународном јавношћу, при чему мора да обезбеди ефикасну заштиту сведока како би се гарантовало њихово кредибилно сведочење, указао је он.

Министар је подсетио на наводе из извештаја Савета Европе о томе да се Дреничка група ОВК бавила прањем новца, трговином наркотицима, цигаретама и оружјем, али и трговином људским органима, које су продавали на црном тржишту.

Извештај експлицитно именује актуелног премијера Косова Хашима Тачија као вођу те групе, укључујући и Џавита Халитија и Шаипа Мују, напоменуо је Јеремић.

Он је упозорио на то да оптужбе о трговини људским органима превазилазе не само нашу територију већ и територије различитих држава чланица УН у Европи, Азији и Африци.

Истражним процесом мора координирати један међународни ауторитет који би се бавио и правосудним питањима и применом правде. Такав ауторитет тренутно не постоји, због чега је Србија тражила успостављање ад хок механизма одговорног Савету безбедности УН, указао је Јеремић.

Верујемо да императив спровођења одговарајуће истраге не сме бити политизован, нити повезан са дипломатским неслагањем око Косова, рекао је Јеремић, уз напомену да је Србија земља толеранције у којој готово 30 етничких и верских заједница живи заједно, а не једна поред друге.

Он је истакао да је Србија такође земља интеграције у којој идентитет и култура сваке заједнице нису само заштићени законима и правилима већ су поштовани и у пракси.

Нажалост, како је навео, Косово и Метохија је место на којем стандарди у поштовању људских права нису испоштовани.

Позивајући се на извештај организације Амнести интернешенел, Јеремић је навео да Комесаријат УН за избеглице и друге међународне организације не сматрају да на Косову постоје услови за одрживи повратак Срба.

У истом документу закључује се да је садашња ситуација на Косову нестабилна и несигурна, рекао је министар и нагласио да је Србија учинила бројне конкретне кораке како би допринела помирењу у региону западног Балкана.

Јеремић је истакао да је председник Србије Борис Тадић напорно радио на побољшању билатералних односа са Хрватском упркос различитим гледањима на догађаје у периоду од 1991. до 1995. године и изразио очекивање да ће бити учињен напредак по кључним питањима повратка изгнаних Срба, несталих особа, повратка имовине и права на пензије.

Министар је најавио да ће Србија ускоро у потпуности хармонизовати национални законодавни оквир са постојећим конвенцијама о заштити људских права, посебно оних које су у надлежности Савета УН за људска права.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs