Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Неопходан компромис у интересу Срба и Албанаца

Неопходан компромис у интересу Срба и Албанаца

Београд, 17. фебруар 2011. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас, поводом три године од једнострано проглашене независности Косова, да су тамошњи Срби и даље обесправљени и да је време за компромис који ће бити у интересу и Срба и Албанаца.

Богдановић је истакао да је поразна чињеница да међународно присуство није расветлило ниједан злочин над Србима и подсетио на то да су још увек непознати починиоци бомбашког напада на аутобус у Ливадицама, убице деце у Гораждевцу, као и жетелаца у Старом Грацком.

Он је указао на то да извештај специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о нехуманом поступању према људима и нелегалној трговини људским органима на Косову показује да је Косово творевина настала на насиљу и криминалу.

Према његовим речима, на Косову влада етнократија албанске већине, док су Србима ускраћена основна људска права, слобода кретања, безбедност, као и право на имовину и рад.

Министар је указао на то да су се и прошле године дешавали напади на Србе који су се вратили својим кућама, као и да се наставило спречавање њиховог масовнијег повратка на Косово и Метохију.

Константни притисци, посебно на Србе јужно од Ибра, имали су само један циљ – стварање моноетничког Косова, упозорио је Богдановић.

Он је нагласио да су права Срба и других неалбанаца угрожена до те мере да Косово, по оцени многих међународних организација за заштиту људских права, представља црну рупу Европе.

Богдановић је такође упозорио и на то да је Косово постало легло организованог криминала.

Три године након једнострано проглашене независности Косова, две трећине света не признаје ту независност, навео је он и додао да од 192 чланице Уједињених нација њих 117 поштује територијални интегритет и суверенитет Србије.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs