Јеремић ће на овој седници, на којој ће бити размотрен најновији извештај генералног секретара УН Бан Кимуна о ситуацији у покрајини, представити ставове Србије.
Он је у изјави за агенцију Танјуг подсетио на то да су досад сви ратни злочини који су почињени током ратова у бившој Југославији били истраживани кроз мандат Савета безбедности УН који је био и извештаван о налазима тих истрага, при чему је напоменуо да не сме да буде другачије ни у овом случају.
Министар је упозорио на то да Еулекс не може да води истрагу сам јер нема територијалну јурисдикцију над свим земљама где би требало истражити овај случај, већ има мандат само на Космету.
С друге стране, морамо омогућити да тај истражни механизам, какав год буде био, има капацитет да заштити сведоке, указао је Јеремић и навео да се о проблему заштите сведока говори и у Мартијевом извештају.
Према његовим речима, дипломатија Србије је претходних неколико дана и недеља имала интензивне консултације са свим земљама чланицама СБ УН, са циљем да се на седници оствари што је могуће шира подршка тој иницијативи.
Не очекујемо да ће се дебата завршити данас. Ово је само почетак дебате и разговора у оквиру Савета безбедности. Србија ће наставити да инсистира на покретању кредибилне међународне истраге са мандатом Савета безбедности УН, истакао је министар.